Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zapomenutý Disneyho králík. Našel se v archivu

Lidé

  13:00
Populární hrdina a zároveň symbol filmového studia Walta Disneyho Mickey Mouse mohl zůstat navždy králíkem – nebýt shody okolností.

Walter Elias „Walt“ Disney (1901-1966) založil v roce 1927 spolu s bratrem Royem Oliverem (1893-1971) společnost Walt Disney Productions a poprvé představil její hlavní atrakci - myšáka Mickeyho. foto: HUNTLEYARCHIVES. COM // ŠIMON / LN

Ve dvacátých letech minulého století Disney vytvořil postavičku šťastného králíka Oswalda (Oswald the Lucky Rabbit), který si velmi záhy získal velkou oblibu.

Vzniklo s ním na 26 kreslených snímků, ale v roce 1927 se Disney rozkmotřil se společností Universal Studios. Spolu s odchodem ztratil animátor i autorská práva na Oswalda. V jeho hlavě se tak zrodil myšák Mickey nápadně podobný králíkovi Oswaldovi. Jen s o trochu delším nosem a kratšíma ušima.

V britském Huntleyho filmovém archivu v Herefordshiru se teď našel jeden ze ztracených snímků, ve kterém Oswald vystupuje. Pětiminutový němý film Hungry Hobos měl premiéru 14. května roku 1928 pouhý den předtím, než se světu poprvé představil Mickey Mouse v prvotině Plane Crazy.

Dražba se uskuteční v prosinci

Od druhé světové války však film Hungry Hobos (Hladoví vandráci) zmizel neznámo kam. Až nyní ho zaměstnanci Huntleyho archivu náhodou objevili během katalogizace uschovaných dokumentů, a to dosti kuriózním způsobem. Netušili, jakou cennost mají v ruce a teprve díky konzultaci s experty na internetových fórech zjistili, že jde o dlouho hledaný sběratelský klenot. Třiaosmdesát let starý záznam si podle listu The Daily Mail neodvážili přehrát více než jednou. Přitom ho z obrazovek snímali pomocí ručních kamer.

"Není to jenom nějaký starý ztracený film, je to upomínka na příchod Disneyho coby úspěšného komerčního animátora," citovala BBC Roberta Dewara, obchodního ředitele archivu. "Jak se k nám dostal, nevím, možná ho měl ve sbírce můj otec, který naši společnost zakládal," řekla šéfka archivu Amanda Huntleyová. "Film je významný, protože je to Disney. A Oswald je zároveň prototypem Mickey Mouse. Je mu podobný, i když je to králík," vysvětlila. Huntleyová dodala, že se unikátní nález rozhodla dát do dražby. Aukce ztraceného a znovu nalezeného filmu se uskuteční 14. prosince ve Spojených státech. Výtěžek se odhaduje na 25 tisíc liber (téměř 748 tisíc korun).

Myšák Mortimer

Americký producent, animátor a režisér Disney (1901–1966) za svůj život vytvořil nespočet kreslených postav a celou řadu animovaných filmů, pro které využíval inovativní postupy. Legendárnímu myšákovi Mickeymu propůjčil svůj vlastní hlas. Myšák se měl podle původního plánu jmenovat Mortimer. Disneyho manželce Lillian se to však zdálo "příliš nabubřelé", a tak navrhla jednoduché jméno Mickey. Za tuto figurku obdržel Disney v roce 1932 čestného Oscara. Celkově se stal v oblasti filmových cen rekordmanem. Za svou práci byl oceněn více než dvaceti Oscary a téměř šedesátkrát byl na něj nominován. V roce 1978 k 50. výročí svého "narození" získal Mickey Mouse jako vůbec první kreslená figurka v historii svoji hvězdu na chodníku slávy v Hollywoodu.

Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži
Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži

Stále více žen vyhledává plastickou chirurgii genitálu. Podle renomovaného plastického chirurga Svatopluka Svobody se pro ni pacientky rozhodují...