Narodil roku 1909 v Polničce, studoval na průmyslové škole v Brně, kde roku 1930 maturoval. Téhož roku nastoupil vojenskou prezenční službu k dělostřeleckému pluku 6 Brno. Prodělal nejprve školu na důstojníky v Josefově a na vojně už zůstal jako zbrojíř. Na zbrojním učilišti v Plzni absolvoval v letech 1933–1934 školu pro důstojníky technické zbrojní služby.
Pohanka sloužil nejprve u zbrojních dílen v Praze a pak od roku 1933 jako zbrojní důstojník dělostřeleckého pluku 111 v Košicích. V roce 1936 byl přeložen trvale k Zemské zbrojnici č. I – detašovaný muniční sklad v Bílku u Chotěboře. Zůstal zde až do okupace jako velící skladištní důstojník a pyrotechnik v hodnosti nadporučíka. V době nacistické okupace musel svléknout uniformu a koncem roku 1939 se stal úředníkem městské elektrárny v Chotěboři. Roku 1938 se oženil a stal se otcem dvou synů. Mladší se narodil jen tři měsíce před koncem války.
Dne 5. května 1945 Pohanka poslechl výzvu národního výboru a odjel do Bílku převzít od německého velitele své bývalé muniční skladiště. Spolu s ním obsadili sklad i poručík Antonín Mazanec a štábní rotmistr Jan Bartoň. Německé stráže bez odporu odevzdaly zbraně. Situace však byla stále nebezpečná. Téhož dne došlo jen o několik kilometrů dále k tragédii. Nevycvičení povstalci narazili na kolonu SS. V nerovném boji u Ždírce nad Doubravou padlo 31 mužů z blízkého Sobíňova.
Dosavadní velitel letiště v Německém (dnes Havlíčkově) Brodě vydal rozkaz k znovupřevzetí muničního skladu v Bílku německou armádou. Vojáci odmítli sklad opustit. V neděli 6. května vyšel Pohanka spolu s Mazancem a Bartoněm s československou vlajkou vstříc blížící se německé koloně s úmyslem vyjednávat. Němečtí vojáci je ale zajali.
Do skladu se bohužel vrátili pro zapomenuté kolo dva mladíci Miroslav Halík a Otakar Novotný. I oni byli zadrženi. Celou pětici vojáci týrali a odvezli do Německého Brodu. Přes den je drželi ve sklepě gymnázia, při výslechu bili a odpoledne odvezli ještě se dvěma dalšími místními civilisty, Josefem Synovcem a Vilémem Czechem k vesnici Věž. Tam Němci přinutili tři československé vojáky a čtyři civilisty vykopat si hrob a po dalším bití a mučení všech sedm nesmyslně postříleli.
Pohanka byl po válce povýšen do hodnosti majora in memoriam, Antonín Mazanec do hodnosti štábního kapitána. Všichni tři muži byli vyznamenáni Čs. válečnými kříži 1939.