Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

POHNUTÉ OSUDY: Zdeněk Rotrekl, básník odsouzený k smrti

Lidé

  10:15
PRAHA - Nezaměnitelný básník s křivolace psaným životním příběhem byl v roce 1949 odsouzen ve vykonstruovaném procesu k trestu smrti.

Básník Zdeněk Rotrekl foto: archiv MAFRA - Tomáš Hájek

Rotrekl byl bytostně spojený s Brnem, o kterém psal eseje i verše. Vyrůstal v domě se zahradou přímo pod Špilberkem, v rodině zámožného obchodníka se zahradnickými potřebami (jeho rodný dům byl zničen po náletu v roce 1944), a přestože se mu básnické slovo stalo základním „zahradnickým náčiním“ k ohledávání a výkladu světa, velkým sebepojmenováním se skromně vyhýbal a o sobě vždy říkal: „Jsem autor veršů.“

V 92 letech zemřel básník Zdeněk Rotrekl. Nositel Řádu T. G. Masaryka

Přitom jeho dílo se rozpíná od básnických sbírek, románu, povídek přes eseje a publicistiku až třeba po portrétní soubor Skrytá tvář české literatury, který poprvé vyšel v roce 1987 v torontském vydavatelství manželů Škvoreckých a tvořil podstatný doplněk ke Slovníku zakázaných spisovatelů.

Svatojánek v temnotě

Existuje jedna básníkova fotografie, která zvláštním způsobem vystihuje jeho úděl i osud: Dvaačtyřicetiletý Rotrekl, vzpřímený a vyhublý po třináctiletém komunistickém věznění, je v 60. letech zaměstnán jako rozsvěcovač petrolejových lamp nad výkopy v brněnských ulicích.

POHNUTÉ OSUDY: Na ‚silnici smrti‘ zabily plameny basketbalistu Vahalu

V rádiovce a dělnických modrácích prochází s petrolejovou konvičkou ulicemi, podoben zvláštnímu poutníku, a rozsvěcuje kahany, aby ctěné panstvo nezahučelo do jam a kanálů. Je to přízračná situace: básník, který je totálním společenským vyděděncem, jako „svatojánek“ šíří v temnotě světlo, a to nejen v lampách, ale i svědectvím a slovem, neboť u Rotrekla byly životní postoje a tvorba spojeny.

Neustále zdůrazňoval, že básník musí za každý svůj verš ručit životem, jinak se z něj stane „pěna po holení nebo společenská hračka“.

Rotrekl jako básník debutuje časně, v roce své maturity, tedy 1940. Za protektorátu a po válce stihne vydat ještě dvě sbírky. Prožitek totálního nasazení a osobní setkání i rozmluvy (včetně popíjení rybízového vína) nad tvorbou s básníky Františkem Halasem, a zvláště Janem Zahradníčkem jej však „zbrzdí“ v jeho psaveckém rozletu a nad další knížkou už pozorně váhá, škrtá a přepisuje.

POHNUTÉ OSUDY: Žil a zemřel pro ostatní. Hrdinný válečný kaplan Emil Kapaun

Sbírka Žalmy je však po únorovém puči rozmetána v sazbě u tiskaře a autor, mezitím aktivista studentského hnutí a zástupce Sdružení katolických spisovatelů v Brně, vydávajícího revue Akord, je na jaře 1949 zatčen. Ve vykonstruovaném procesu byl viněn z „protistátního spiknutí“.

S elitou v kriminálech

Příznačně 17. listopadu téhož roku byl odsouzen k trestu smrti, změněnému následně na doživotí.

Kriminální šíbování z Leopoldova až do uranových dolů na Bytízu u Příbrami, kterému Rotrekl s úsměvem říkal „český folklor“, se pro něj paradoxně stalo svérázně přijatým darem a dobou prodloužení univerzitních studií: mezi studenými zdmi cel potkává elitu českého národa – básníky, historiky, vědce, profesory, politiky, duchovní... Na záchodový papír inkoustovou tužtičkou, náhodně nalezenou při vycházce na leopoldovských šancích, píše verše, které se později stanou součástí jedné z jeho nejlepších sbírek s názvem Malachit, slovo, kterým jeho matka potvrdila („malachit došel“) ilegálně přijatou zásilku veršů.

POHNUTÉ OSUDY: Skvělý horolezec Milan Kriššák zahynul po ‚zbytečné‘ záchranné akci

Jednou z nejbolestnějších křivd, které Rotrekl nepřestal vyčítat bolševickým aparátčíkům, bylo, že se jeho návratu z kriminálu nedožila právě matka, zemřela několik týdnů před jeho propuštěním na jaře 1962. Matce věnuje následnou sbírku Mateřídouška a vpisuje emblematické verše „sedí u okna nahnuta do čekání / jímž je západem ozářena smrt“.

Se Zdeňkem Rotreklem jsem měl možnost se setkávat v 90. letech několikrát, ale nezapomenutelné je setkání úplně první, na jaře 1990 v tehdy obnovovaném želivském klášteře. Dva bývalí muklové a obyvatelé jedné leopoldovské cely, opat Vít Tajovský a Zdeněk Rotrekl, se objímali a hlasitě radovali z pádu komunismu. Pan opat nás tehdy v refektáři seznámil, mluvilo se o obnovené literární revui Akord, kterou Rotrekl jako poslední a teď první redaktor znovu křísil, vzpomínalo se na Zahradníčka, Demla...

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat