Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel Alan Rickman, hvězda filmů Láska nebeská či Harry Potter. Bylo mu 69 let

Lidé

  13:55aktualizováno  15:20
LONDÝN/PRAHA - Ve věku 69 let zemřel britský herec Alan Rickman, který se proslavil například ve filmových příbězích čaroděje Harryho Pottera, ve filmu Rozum a cit nebo Láska nebeská. Rickman trpěl rakovinou, jeho smrt ve čtvrtek oznámila hercova rodina. Rickman hrál ve více než 35 filmech. Loni byl čestným hostem festivalu Febiofest.

Alan Rickman foto: Reprofoto

„Jeden z nejmilovanějších a nejvřeleji obdivovanějších britských herců posledních třiceti let,“ napsal k Rickmanově odchodu deník The Guardian.

Filmový a divadelní herec byl obdivován napříč generacemi, tu nejmladší si získal rolí profesora Snapea ve filmové sérii o Harry Potterovi. Poprvé na sebe Rickman výrazně upozornil hitem 80. let Smrtonosná past. Role Hanse Grubera přinesla Rickmanovi nové možnosti, ale také ho předurčila pro záporné role. Dalšího známého „padoucha“ si Rickman zahrál jako protivník Kevina Costnera. Za roli šerifa z Nottinghamu ve filmu Robin Hood: král zbojníků byl oceněn britskou filmovou cenou Bafta.

Rickman se objevil v řadě známých i méně známých filmů, zahrál si po boku významných hereček jako Emma Thompson, Kate Winslet a dalších. S oběma jmenovanými se setkal několikrát - s Emmou Thompson to bylo například ve filmu Zimní host (1997), který sám režíroval, a ve slavné romantické komedii Láska nebeská, která se stala mezinárodním vánočním hitem (2003).

S Kate Winslet se potkal poprvé, když jí bylo pouhých devatenáct ve filmu podle románu Jane Austenové Rozum a cit (1995); podruhé to bylo předloni ve filmu Králova zahradnice (2014), který také režíroval. Film loni uvedl v Praze na filmovém festivalu Febiofest.

K jeho dalším zajímavým rolím patří Parfém: Příběh vraha, Komorník, Neobvyklé dobrodružství, Sněhový dort, Rasputin nebo již zmíněná série o Harry Potterovi.

Alan Rickman na preméře svého filmu Králova zahranice, ve které si i zahrál.
Alan Rickman jako Severus Snape

Rickman, který miloval i divadlo a v Británii patřil k nejoblíbenějším hercům posledních 30 let, stále měnil svůj vzhled, role i filmové žánry. Hrál v takřka pětatřiceti celovečerních filmech a stal se jedním z nejlepších britských herců současnosti.

Kromě Bafty obdržel Rickman hned několik ocenění včetně Zlatého Glóbu nebo Emmy.

Rickman byl kromě filmu také oblíbeným divadelním hercem. Byl členem Royal Shakespeare Company a za jeden z jeho prvních nejoslnivějších výkonů je považována role ve Valmontovi v roce 1986, kde si zahrál hlavní roli osudového svůdníka. Rickman na divadle i ve filmu stále měnil svůj vzhled, role i žánry, a stal se jedním z nejlepších britských herců současnosti.

Rickman byl ženatý, svou manželku Rimu Hortonovou potkal v roce 1965, vzali se ale až v roce 2012.

Nejvýznamnější Rickmanovy filmy

2016: Alenka v říši divů: Za zrdcadlem

2014: Králova zahranice (i režie)

2001 - 2011: série Harry Potter

2010: Alenka v říši divů

2007: Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street

2006: Parfém: Příběh vraha

2003: Láska nebeská

2001: Dohola

1995: Rozum a cit

1991: Robin Hood: Král zbojníků

1988: Smrtonosná past

Autoři: , ,