Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel Antonín Vítek, chodící encyklopedie kosmonautiky

Lidé

  12:39
PRAHA - Startuje další raketa do vesmíru, zavoláme panu Vítkovi. To jsme si v rubrice Věda říkali pokaždé, když jsme potřebovali vysvětlit technické podrobnosti i detaily o každém „šroubku“ družice nebo nosné rakety.

Antonín Vítek, chodící encyklopedie kosmonautiky foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Bohužel, už mu nezavoláme. V úterý ráno Antonín Vítek ve 72 letech zemřel. Vědecká publicistika ztratila významnou osobnost.

Antonín Vítek založil a vedl elektronickou databázi SPACE 40 o všech umělých objektech, vyslaných lidmi do kosmu. V tisku, rozhlasu i televizi dokázal vždy velmi srozumitelně, výstižně a mnohdy vtipně popsat, co může start družice znamenat pro další výzkum vesmíru, jaký to přinese prospěch, případně také rizika.

PŘEČTĚTE SI ROZHOVOR S ANTONÍNEM VÍTKEM:

 Antonín Vítek se narodil 25. ledna 1940. Po absolvování Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy nastoupil do Ústavu organické chemie a biochemie ČSAV. Věnoval se rovněž programování a informačním technologiím.

V sedmdesátých letech minulého století pracoval na programovém vybavení československé automatické pece pro pokusy v beztíži a na přípravě programů pro vyhodnocování experimentů prováděných na sovětských orbitálních stanicích Saljut-7 a Mir. Až do své smrti pracoval v Akademii věd České republiky.

Sprcha se neujala. Čtyři litry na jedno umytí by v kosmu vyšly příliš draho, říká Antonín Vítek.

 
Nejvýznamnějším dílem Antonína Vítka je elektronická  specializovaná databáze kosmonautiky SPACE 40, která vznikla v roce 1997 při příležitosti 40. výročí vypuštění první umělé družice Země. Antonín Vítek věnoval téměř denně několik hodin svého volného času doplňování a upřesňování údajů v encyklopedii, zajišťování a překládání aktuálních zpráv a publikování elektronických odkazů na původní zdroje informací.
 
Za činnost ve prospěch nejenom kosmonautiky dostal Antonín Vítek v roce 2008 Cenu Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy a techniky a v témže roce byla jeho jménem pojmenována planetka "30253 Vítek". Roku 2009 obdržel ocenění Littera Astronomica, které mu udělila Česká astronomická společnost.   

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat