Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemřel bojovník proti komunismu Karel Páral

Lidé

  17:28
PRAHA - Zemřel bojovník proti komunistickému totalitnímu režimu Karel Páral, jemuž prezident Václav Klaus letos propůjčil Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Bývalý politický vězeň zemřel v pondělí, bylo mu 90 let.

Prezident Václav Klaus udělil 28. října ve Vladislavském sále Pražského hradu u příležitosti státního svátku Řád Tomáše Garrigua Masaryka Karlu Páralovi (na snímku) za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva. foto: ČTK

Poslední rozloučení s ním bude v sobotu v Hradci Králové, sdělila Konfederace politických vězňů.

Soustrast nad úmrtím vyjádřil Klaus, podle něhož prožil dlouhý a pohnutý život. "Mnohokrát za poslední léta jsem se s jeho jménem setkal a vždy jsem o něm slyšel jen slova plná úcty. Patřil mezi ty bývalé politické vězně, kteří svou zkušenost dokázali zprostředkovávat nám ostatním a trvale nám připomínat cenu svobody," napsal Klaus na svém webu.

FOTOGALERIE

Stejně jako při udělování řádu prezident připomněl, že Páral byl za svůj otevřený odpor proti nastupující komunistické totalitě v roce 1949 zatčen a odsouzen k 16 letům žaláře, z nichž 11 let strávil v uranových dolech.

V roce 1968 založil v Hradci Králové Klub 231 - organizaci bývalých politických vězňů odsouzených od konce 40. do začátku 60. let na základě zákona na ochranu lidově demokratické republiky. Tato nejtvrdší právní norma komunistického režimu dovolila rozpoutání vykonstruovaných politických procesů, zatýkání a popravy stovek nevinných lidí. Páral byl zvolen předsedou klubu, což vyvolalo další represe. V roce 1989 stál u zrodu Občanského fóra a Konfederace politických vězňů, jíž byl deset let krajským předsedou.

Kondolenční dopis prezidenta republiky Karlu Páralovi

Vážený pane Párale,

       dovolte, abych Vám a Vaší manželce vyjádřil svou hlubokou soustrast nad úmrtím Vašeho otce, pana Karla Párala.

      Váš otec prožil dlouhý a velice pohnutý život. Mnohokrát za poslední léta jsem se s jeho jménem setkal a vždy jsem o něm slyšel jen slova plná úcty. Patřil mezi ty bývalé politické vězně, kteří svou zkušenost dokázali zprostředkovávat nám ostatním a trvale nám připomínat cenu svobody.

      I proto jsem se letos rozhodl propůjčit mu Řád Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva. Je to jen pár týdnů, kdy ve Španělském sále Pražského hradu zazněla na jeho adresu tato slova: „Karel Páral byl za svůj otevřený odpor proti nastupující komunistické totalitě v roce 1949 zatčen a odsouzen k 16 letům žaláře, z nichž  11 let strávil v uranových dolech. V roce 1968  založil v Hradci Králové Klub K 231 a byl zvolen jeho předsedou, čímž si vysloužil v následujících letech další pronásledování. V roce 1989 stál u zrodu Občanského fóra a Konfederace politických vězňů, jíž byl 10 let krajským předsedou.“

      Tato slova byla z mé strany myšlena velmi vážně a nic bych na nich ani dnes neměnil. V mé paměti zůstane jako čestný a statečný člověk. Ještě jednou přijměte mou upřímnou účast.

      Václav Klaus

Autoři: ,