Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel boxer "Hurricane" Carter. Symbol rasové nespravedlnosti

Magazín

  13:01
TORONTO - Ve věku 76 let zemřel americký boxer Rubin "Hurricane" Carter, který se po neoprávněném odsouzení za vraždu stal mezinárodním symbolem rasové nespravedlnosti. Carter zemřel v neděli ve spánku v Torontu, oznámil podle agentury AP Carterův přítel John Artis. Carter na sklonku života bojoval s rakovinou prostaty.

Rubin "Hurricane" Carter na snímku z roku 2011. foto: Zdroj: wikipedia.orgReprofoto

Talentovaný boxer střední váhy, který si v ringu vydobyl přezdívku Hurikán, se stal slavným hlavně kvůli odsouzení za trojnásobnou vraždu v roce 1967 a znovu v roce 1976. Ve vězení strávil 19 let a v roce 1985 byl propuštěn, když soud konstatoval nedostatek důkazů proti obviněnému.

Případ se týkal zastřelení tří bělochů dvěma černochy v baru ve městě Paterson v New Jersey v roce 1966. Cartera spolu s Artisem odsoudila kompletně bělošská porota převážně na základě svědectví dvou mužů, kteří později svá svědectví stáhli.

Carter měl do náhlého přerušení své kariéry na kontě 27 vítězství, včetně 19 knockoutů, a pouze jednu prohru. V roce 1963 zastavil soupeře Emila Griffithe hned v prvním kole. Sen o zisku titulu světového šampiona Carterovi zhatilo obvinění z vraždy.

Zpíval o něm i Bob Dylan

Carterův příběh byl veřejnosti známý i díky několika knihám, včetně Carterovy autobiografie, a také díky písničkáři Bobu Dylanovi, který o boxerovi v 70. letech napsal píseň Hurricane. O Carterovo propuštění se zasazoval například slavný boxer Muhammad Ali. V roce 1999 natočil režisér Norman Jewison o Carterovi životopisný film Hurikán v ringu s Denzelem Washingtonem v hlavní roli.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat