Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemřel bývalý generální tajemník OSN nositel Nobelovy ceny Kofi Annan. Bylo mu 80 let

Lidé

  11:50aktualizováno  12:30
New York - Ve věku 80 let v sobotu zemřel bývalý generální tajemník OSN a nositel Nobelovy ceny za mír z roku 2001 Kofi Annan. Informovaly o tom BBC a agentura Reuters s odvoláním na diplomatické zdroje. V čele OSN stál Annan v letech 1997 až 2006.

Kofi Annan se proslavil v OSN. foto: Reuters

Úmrtí někdejšího nejvyššího světového diplomata potvrdila Nadace Kofiho Annana. Zemřel poklidně „po krátké nemoci“, uvedla nadace. Agentura Reuters s odvoláním na dva blízké Annanovy spolupracovníky dále napsala, že zemřel v sobotu brzy ráno v nemocnici ve švýcarské metropoli Bernu.

Kofi Annan pronesl řeč na Westminsterském opatství.
Bohoslužby se účastnil také bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan.

Ghanský diplomat Annan byl prvním černošským Afričanem, který stanul v čele OSN, připomíná BBC. Byl sedmým generálním tajemníkem OSN. V roce 2012 Annan sloužil jako zvláštní zmocněnec pro Sýrii a stál v čele úsilí o mírové řešení konfliktu v blízkovýchodní zemi.

Annan byl šéfem OSN po dvě funkční období. To první začalo 1. ledna 1997, druhé trvalo od 1. ledna 2002 do konce roku 2006. Nobelovu cenu dostal Anna za „práci za lépe organizovaný a mírovější svět“. Čelil však také kritice za pomalou reakci na korupční skandál kolem programu OSN Ropa za potraviny.

Annanova nadace označila exšéfa OSN za „světového státníka a hluboce angažovaného internacionalistu, který po celý život bojoval za spravedlivější a mírovější svět“. „Kdekoli se vyskytlo utrpění nebo nouze, podal pomocnou ruku a zasáhl mnoho lidí svým soucitem a empatií. Nesobecky kladl na první místo ostatní, nelíčená laskavost, vřelost a skvělost vyzařovaly ze všeho, co dělal,“ napsala nadace.

Kofi Annan stál devět let v čele OSN a obdržel Nobelovu cenu

 • Ve svých 24 letech, v roce 1962, začal pracovat v institucích OSN, po dalších 35 letech pak stanul v jejím čele. Ghanský politik Kofi Annan byl sedmým generálním tajemníkem OSN v letech 1997-2006, v roce 2001 obdržel Nobelovu cenu za mír za "práci za lépe organizovaný a mírovější svět" a o dva roky později Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Kofi Annan, který v roce 1999 například navštívil tehdejšího českého prezidenta Václava Havla na chalupě na Hrádečku na Trutnovsku, dnes zemřel ve věku 80 let.  
 • Během své mise v čele OSN se Annan, který byl pokládán za tolerantního a čestného člověka s velkým osobním kouzlem, se snažil reformovat příliš byrokratické struktury OSN, bojoval proti viru HIV zejména v Africe a zřídil dobrovolnou iniciativu Global Compact, jejímž cílem je rozvíjet adekvátní praktiky v podnikání a sdílení nových zkušeností v oblasti lidských práv, práce a životního prostředí.
 • Kritizován byl zejména za neúspěch při snaze rozšířit Radu bezpečnosti OSN a výzvám k rezignaci čelil po vyšetřování programu OSN "ropa za potraviny" pro Irák, v níž figuroval i Annanův syn Kojo Annan. Nezávislá komise nakonec v březnu 2005 dospěla k závěru, že se šéf OSN korupce nedopustil. Annan také přiznal, že OSN mohla zabránit genocidě ve Rwandě v roce 1994, kdy byl Annan náměstkem generálního tajemníka OSN pro mírové operace. Prohlásil také, že cítí vinu.
 • Když na jaře 1999 NATO udeřilo na Jugoslávii kvůli Kosovu bez mandátu OSN, vyvolalo to mnoho sporů a prestiž celosvětové organizace výrazně utrpěla. Do podobné situace se OSN dostala v roce 2003 při válce v Iráku, kterou Američané a Britové začali také bez jejího posvěcení. Annan to bral jako osobní prohru. V září 2004 v rozhovoru s BBC jasně prohlásil, že "z našeho pohledu a z hlediska Charty OSN byla celá akce nelegální". Obdobně se vyjádřil i o bombardování NATO v Jugoslávii.
 • Po odchodu z čela OSN založil Annan svoji nadaci zaměřenou na mezinárodní rozvoj, v roce 2012 byl reprezentantem pro Sýrii, kde se snažil neúspěšně ukončit tamní občanskou válku a v roce 2016 vedl komisi OSN při jednání Bangladéše s Barmou ohledně rohingských uprchlíků.
 • V roce 2016 prohlásil, že příčinou nestability v Africe a na Blízkém východě je chybějící respekt k lidským právům, porušování práva a skutečnost, že z hospodářského růstu nemají prospěch všechny skupiny obyvatel. Upozornil také, že přestože se mezinárodní pozornost upírá především na teroristická uskupení na Blízkém východě, se stejným problémem se potýká i Afrika. Za jeden z hlavních faktorů, které pomáhají extremistickým skupinám, označoval nezaměstnanost mladých mužů.
 •     Před nástupem do čela OSN v roce 1997 prošel celkem úspěšnou kariérou ve strukturách OSN. Byl ale přítomen i některým ne příliš vydařeným akcím: při vyjednávání s Irákem o propuštění rukojmích po válce v Perském zálivu či při řízení mírových operací v Somálsku, Rwandě nebo Bosně.
 • Kofi Atta Annan (narozen 8. dubna 1938 v Kumasi v prominentní ghanské rodině) nastoupil po ukončení studia ekonomie na Macalesterské univerzitě v Minnesotě v roce 1962 diplomatickou dráhu u Světové zdravotnické organizace (WHO) v Ženevě. Poté ještě postgraduálně studoval na tamním institutu mezinárodní vztahy a studia ukončil v roce 1972 na Massachusettském technickém institutu (MIT), kde se věnoval oboru managementu.
 • V OSN působil mimo jiné ve Vysokém komisariátu OSN pro uprchlíky (UNHCR), byl zvláštním zmocněncem generálního tajemníka OSN v Iráku (1990-1992). V březnu 1993 se stal náměstkem generálního tajemníka OSN pro mírové operace a o dva roky později zvláštním zmocněncem pro bývalou Jugoslávii.
 • Annan byl v ČR dvakrát, oficiálně v červenci 1999 a pak soukromě v březnu 2001. Ovládal několik jazyků. Jeho druhá manželka Švédka Nane Lagergrenová (narozena v roce 1944) je po matce neteří Raoula Wallenberga, švédského diplomata, který za druhé světové války zachránil před nacisty tisíce maďarských Židů a po zatčení sovětskými vojáky v roce 1945 beze stopy zmizel. Annan byl otcem tří dětí.
Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...