Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel bývalý místopředseda Ústavního soudu Miloš Holeček

Lidé

  22:49
BRNO - Ve věku 65 let v sobotu zemřel bývalý místopředseda a krátkodobě i předseda Ústavního soudu Miloš Holeček. V roce 1990 se podílel na přípravě Ústavy ČSR. O Holečkově úmrtí v sobotu večer informoval v tiskové zprávě bývalý mluvčí Nejvyššího soudu v Brně Petr Knötig. Bližší informace k Holečkově úmrtí nesdělil.

Bývalý místopředseda a krátkodobě i předseda Ústavního soudu Miloš Holeček (na archivním snímku z roku 2003) zemřel 16. dubna. foto: ČTK

Podle Knötiga informaci o úmrtí přinesla bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová, která byla s Milošem Holečkem v posledních chvílích jeho života.

Holeček podle informací na webové stránce Ústavního soudu vystudoval práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde promoval v roce 1975. „Ještě při studiu byl přijat za justičního čekatele Krajského soudu v Brně. Praxi vykonával na Městském soudě v Brně, kde byl po složení odborné justiční zkoušky a po zvolení soudcem z povolání Českou národní radou v roce 1976 ustanoven do funkce předsedy senátu Městského soudu v Brně,“ uvedl Knötig.

V 96 letech zemřel Standa Procházka, legenda české dechovky

Podle něj se Holeček specializoval na řízení občanskoprávní sporné. V roce 1982 složil na Právnické fakultě Univerzity Karlovy rigorózní zkoušku z ústavního práva a občanského práva procesního a získal titul doktora práv. Od roku 1990 byl předsedou Městského soudu v Brně. V listopadu 1991 přešel na Krajský soud v Brně, kde působil ve funkci místopředsedy pro věci civilní.

V únoru 1990 Holečka jmenovalo předsednictvo České národní rady členem dočasné komise pro přípravu Ústavy ČSR. „Dne 15. července 1993 ho prezident republiky jmenoval soudcem Ústavního soudu České republiky a do funkce místopředsedy. Po rezignaci Zdeňka Kesslera byl jmenován předsedou Ústavního soudu. Jeho mandát skončil 15. července 2003,“ dodal Knötig.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat