Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel člen rockové kapely Emerson, Lake & Palmer. Nejspíš spáchal sebevraždu

Lidé

  9:03
PRAHA - Kalifornii zemřel britský klávesista a zakladatel jedné z prvních rokových kapel Emerson, Lake & Palmer Keith Emerson. Bylo mu 71 let a nalezen byl v pátek s prostřelenou hlavou. Policie případ vyšetřuje jako sebevraždu.

Kapela Emerson, Lake & Palmer foto: Oficiální facebook skupinyReprofoto

Emersonovo tělo našli policisté v jeho domě v Santa Monice. Od 60. let působil jako klávesista v mnoha skupinách, proslavil se jako jeden ze zakladatelů kapely Emerson, Lake & Palmer (ELP), kterou tvořili nejznámější rockoví muzikanti. Jako basista v ní hrál Greg Lake a jako bubeník Carl Palmer. Kapela byla nejznámější v 70. letech, kdy vydala devět studiových alb.

O úmrtí slavného hudebníka informoval také jeden z jeho kolegů Bruce Pilato:

„S velikým smutkem vám musím oznámit, že včera večer zemřel v Santa Monice Keith Emerson. Byl to můj dlouholetý přítel a kolega. Keith byl jemná duše, jehož vášeň a láska k hudbě, kterou v sobě jako klávesista měl, zůstane nepřekonána několik dalších let. Byl průkopníkem a inovátorem, jehož hudební genialita se dotkla každého z nás ve světě rockové, klasické a jazzové hudby. Vždycky si budu pamatovat jeho vřelý úsměv, smysl pro humor, přesvědčivé herectví a zapálenost do hudby. Jsem velmi šťastný, že jsem ho poznal a že jsme mohli společně dělat hudbu. Odpočívej v pokoji.“

RIP KEITH EMERSON- It is with profound sadness I have to report the death of Keith Emerson last night in Santa Monica,...

Zveřejnil(a) Bruce Pilato dne 11. březen 2016

ELP se rozpadla v roce 1979, ještě jednou se dala dohromady v 90. letech a po dalším rozchodu pak koncertovala jednorázově v roce 2010. Emerson působil také sólově a v roce 2004 vydal autobiografii Pictures of an Exhibitionist (Portréty jednoho exhibicionisty).

Jeho partnerka Mari Kawaguchiová řekla, že Emerson sám sebe nepovažoval za rockovou ani popovou ikonu. „Doma poslouchal buď klasiku nebo jazz. Rock jsme nikdy neposlouchali. Nenáviděl, když ho považovali za rockovou hvězdu... chtěl být znám jako skladatel. Nikdy nepodlehl snaze být obchodně úspěšný, to ho nezajímalo. Říkával: „Nejsem rocková hvězda a nikdy jsem jí nebyl. Chci se pouze věnovat hudbě’,“ řekla Kawaguchiová.

Emerson hrál i se symfonickými orchestry, například v Německu a Japonsku. V dubnu měl odjet na krátké turné do Japonska.

sva hej

Autoři: ,

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...