Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel dirigent Národního divadla v Praze Josef Kuchinka

Magazín

  7:00
PRAHA - V pondělí 12. ledna zemřel ve věku 89 let někdejší dlouholetý dirigent Opery Národního divadla Josef Kuchinka. V sedmdesátých letech 20. století byl současně šéfem opery v Liberci. Nastudoval řadu operních titulů, například Její pastorkyňa, Jakobín, Zkrocení zlé ženy a další.

Někdejší dirigent Národního divadla Josef Kuchinka foto: archiv.narodni-divadlo.cz

Na přání zesnulého se poslední rozloučení konalo v úzkém kruhu rodinném. O úmrtí informovalo ve čtvrtek Národní divadlo na svých internetových stránkách.

Kuchinka se narodil 21. října 1925 v Praze. Jeho otec Josef byl členem orchestru ND. V roce 1946 ukončil studia na Pražské konzervatoři. Absolvoval na dirigentském i varhanním oddělení. V letech 1945 až 1949 byl angažován jako sbormistr opery Státního divadla Ostrava. V letech 1949 až 1951 byl dirigentem Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého a v období 1951 až 1960 se stal dirigentem opery Státního divadla Ostrava.

V pražském ND působil více než tři desetiletí. Dirigoval zde stovky repríz běžného repertoáru (Prodaná nevěsta, Libuše, Rusalka, Příhody lišky Bystroušky, Věc Makropulos, Krútňava, Hippodamie) a nastudoval řadu nových inscenací, například Dvořákova Jakobína, Leoncavallovy Komedianty, Myslivečkova Tamerlána, Rossiniho Lazebníka sevillského či Čajkovského Pikovou dámu. Nastudoval a dirigoval také mnoho baletů, například Riedelbauchova Macbetha, Čajkovského Labutí jezero či Chopinovy Sylfidy.

Kuchinka též spolupracoval s Československým rozhlasem a Československou televizí. Uplatnil se nejen při mnoha zahraničních zájezdech Opery i Baletu Národního divadla, ale často řídil i zahraniční orchestrální soubory. Vysokého ocenění se mu dostalo v Itálii za nastudování Myslivečkova Tamerlána.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...