Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel dirigent Národního divadla v Praze Josef Kuchinka

Lidé

  7:00
PRAHA - V pondělí 12. ledna zemřel ve věku 89 let někdejší dlouholetý dirigent Opery Národního divadla Josef Kuchinka. V sedmdesátých letech 20. století byl současně šéfem opery v Liberci. Nastudoval řadu operních titulů, například Její pastorkyňa, Jakobín, Zkrocení zlé ženy a další.

Někdejší dirigent Národního divadla Josef Kuchinka foto: archiv.narodni-divadlo.cz

Na přání zesnulého se poslední rozloučení konalo v úzkém kruhu rodinném. O úmrtí informovalo ve čtvrtek Národní divadlo na svých internetových stránkách.

Kuchinka se narodil 21. října 1925 v Praze. Jeho otec Josef byl členem orchestru ND. V roce 1946 ukončil studia na Pražské konzervatoři. Absolvoval na dirigentském i varhanním oddělení. V letech 1945 až 1949 byl angažován jako sbormistr opery Státního divadla Ostrava. V letech 1949 až 1951 byl dirigentem Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého a v období 1951 až 1960 se stal dirigentem opery Státního divadla Ostrava.

V pražském ND působil více než tři desetiletí. Dirigoval zde stovky repríz běžného repertoáru (Prodaná nevěsta, Libuše, Rusalka, Příhody lišky Bystroušky, Věc Makropulos, Krútňava, Hippodamie) a nastudoval řadu nových inscenací, například Dvořákova Jakobína, Leoncavallovy Komedianty, Myslivečkova Tamerlána, Rossiniho Lazebníka sevillského či Čajkovského Pikovou dámu. Nastudoval a dirigoval také mnoho baletů, například Riedelbauchova Macbetha, Čajkovského Labutí jezero či Chopinovy Sylfidy.

Kuchinka též spolupracoval s Československým rozhlasem a Československou televizí. Uplatnil se nejen při mnoha zahraničních zájezdech Opery i Baletu Národního divadla, ale často řídil i zahraniční orchestrální soubory. Vysokého ocenění se mu dostalo v Itálii za nastudování Myslivečkova Tamerlána.

Autoři: ,