Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Ve věku 80 let zemřel Karel Vachek, režisér dokumentu Spřízněni volbou portrétující účastníky pražského jara

Se zastupitelskou demokracií je konec. Karel Vachek na jihlavském festivalu v neděli představil své bezmála šestihodinové dílo. foto: RADEK LAVIČKA

Ve věku 80 let v úterý zemřel režisér dokumentárních filmů a pedagog Karel Vachek. Informovala o tom děkanka Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění (FAMU) Andrea Slováková. Vachek v roce 1968 natočil film Spřízněni volbou portrétující účastníky takzvaného pražského jara.
  22:09

„V úterý v odpoledních hodinách zemřel náš pedagog, významný dokumentarista a myslitel, profesor Karel Vachek,“ uvedla Slováková. O Vachkově úmrtí informuje škola také na svých facebookových stránkách.

Vachek vystudoval FAMU a už absolventským filmem Moravská Hellas (1963) se k publiku dostával kvůli své nonkonformnosti obtížně. Snímek získal tehdy dvě hlavní ceny v Oberhausenu a Čestné uznání na karlovarském festivalu, než ho zakázal tehdejší prezident Antonín Novotný. V roce 1968 pak Vachek natočil snímek Spřízněni volbou o zákulisí volby generála Ludvíka Svobody prezidentem ČSSR.

K filmu se vrátil až po revoluci v roce 1989, o rok později získal prestižní ocenění Berlinale Kamera. V roce 2015 získal zlatou medaili Akademie múzických umění (AMU), což je nejvyšší ocenění, které škola uděluje významným českým i zahraničním osobnostem, které na akademii pedagogicky působili. Za FAMU ji dostali například režiséři Jan Švankmajer, Věra Chytilová či Ivan Passer.

Významná je i jeho pedagogická práce, která se promítla do tvorby předních dokumentaristů mladší generace. Například Filipa Remundy, Víta Klusáka, Theodory Remundové a Martina Marečka. Přitom Vachek tvrdil, že jeho filmy jsou všechny stejné, o tomtéž, a že žádné žáky nemá.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...