Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel doyen české karikatury Vladimír Jiránek

Lidé

  11:06aktualizováno  12:16
PRAHA - V noci zemřel po vážné nemoci karikaturista a dlouholetý spolupracovník Lidových novin Vladimír Jiránek. Redakci to sdělila Jiránkova rodina.

Vladimír Jiránek foto: Hynek GlosLidové noviny

Ocenění

  • 1998 - cena Karla Poláčka v kategorii "Humor moudrých"
  • 2005 - medaile Za zásluhy udělena prezidentem republiky
  • 2009 - Řád Bílé opice - ocenění České unie karikaturistů

(Zdroj: wikipedia)

Jiránek zemřel těsně před půlnocí, bylo mu sedmdesát čtyři let. Podle informací serveru Lidovky.cz se o jeho zdraví zajímal i prezident Václav Klaus, který mu v posledních dnech pravidelně volal. Ještě v noci poslal rodině textovou zprávu, v níž vyjádřil upřímnou soustrast.

Autor večerníčkových postaviček Bob a Bobek či Pat a Mat se narodil 6. června 1938 v Hradci Králové a vystudoval novinářství na filozofické fakultě pražské Univerzity Karlovy. Celý život byl kreslířem a karikaturistou na volné noze. Spolupracoval s řadou časopisů, v posledních letech se jeho kreslené vtipy pravidelně objevovaly v Lidových novinách.

Vladimír Jiránek kreslí jednu ze svých karikatur

Přečtěte si rozhovor, který vznikl v roce 2005:

Dnešní svět je velký fičák

Kreslíř Vladimír Jiránek špatně slyší, špatně se mu mluví, ale dobře mu to myslí. A kreslí. A to vytrvale - už zhruba čtyřicet let. Za což nedávno získal vyznamenání od prezidenta České republiky. Teď by byl ještě rád, kdyby se mu podařilo přestat kouřit.

LN Přivítal jste mě s tím, že omezujete kouření, ale evidentně to není tak jednoduché...
Budu muset najít nějaké řešení (přemýšlí a po chvíli si zapaluje). Doktoři mi to dost doporučují. Čtu teď knížku Chromý jelen, třeba tam objevím nějaký návod.

LN Chromý jelen?
Je tam plno moudrých věcí. Napsal to jeden indián. Indián ze současnosti.

Celý rozhovor si dočtěte ZDE

Autor: