Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel filmový producent Pavel Melounek. Bylo mu 53 let

Lidé

  9:13aktualizováno  10:40
PRAHA - Ve středu náhle zemřel ve svých 53 letech filmový producent Pavel Melounek. V 90. letech minulého století patřil mezi výrazné tváře kulturních rubrik českých periodik, producentsky stál mj. za úspěšným filmem Snowboarďáci.

Pavel Melounek v roce 2009. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

"Měli jsme pracovní schůzku ještě s Ondrou Šrámkem, měli jsme setkání v sedm, v klidu jsme si sedli, objednali si pivo a než ho donesli, tak Pavel zkolaboval," řekl ČTK režisér Vladimír Drha. Přivolaná lékařská služba se snažila Melounka zachránit, ale bylo to marné, pravděpodobně se prý jednalo o embolii.

Drha na Melounka vzpomíná jako na velmi slušného a vlídného člověka, vynikajícího producenta a filmového kritika. Jeho nečekaná a náhlá smrt režiséra, který v Melounkově produkci natočil svůj snímek Anglické jahody, velmi zasáhla.

V 90. letech se vrhl na produkci
Melounek zakládal po revoluci v roce 1989 časopis Reflex, kde vedl kulturní rubriku. Stejnou funkci zastával už před listopadem, kdy si užíval relativně volnějších poměrů v Zemědělských novinách. V letech před listopadem 1989 byl představitelem tzv. šedé zóny. Z kariérních důvodů vstoupil do KSČ, zároveň se však podílel na některých opozičních aktivitách, podepsal například petici za Václava Havla.


Na konci 90. let se vrhl na filmovou produkci. U diváků měly největší úspěch snímky Snowboarďáci, Početí mého mladšího bratra a pohádky Z pekla štěstí. Nyní připravoval film Piko inspirovaný počátky české drogové scény. Původní název filmu měl být Cestou z pekla.

O filmu Piko si přečtěte zde

Melounek pracoval v devadesátých letech pět let jako programový ředitel filmového festivalu Febiofest. "Byl to první novinář, který psal o mých studentských filmech, měl zajímavý instinkt a uměl dávat dohromady lidi, byla to taková integrující postava," řekl ČTK ředitel Febiofestu Fero Fenič. Poté Melounek vedl několik let PR oddělení karlovarského filmového festivalu, spolupracoval také se zlínským filmovým festivalem pro děti a mládež.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat