Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel irský básník Seamus Heaney, nositel Nobelovy ceny

Lidé

  13:50
DUBLIN - Ve věku 74 let zemřel irský básník a dramatik Seamus Heaney, který v roce 1995 dostal Nobelovu cenu za literaturu.

Zemřel irský básník Seamus Heaney foto: Reuters

Oznámila to básníkova rodina, podle níž Heaney zemřel po krátké nemoci. List The Irish Times napsal, že umělec zemřel dnes ráno v dublinské nemocnici, kde jej dnes čekala operace. Heaney se narodil na farmě v Severním Irsku a byl nejstarším z devíti dětí. Od 70. let minulého století žil v irském hlavním městě Dublinu. Nejprve byl učitelem a později se proslavil jako anglicky píšící básník.

Má na kontě 12 básnických sbírek. Debutoval v roce 1964, ale upozornil na sebe o dva roky později následující sbírkou sbírkou Death of a Naturalist (Smrt přírodovědce). Jeho poslední sbírka Human Chain (Lidský řetěz) vyšla před třemi lety a má nejvíce autobiografických rysů. Do značné míry ji ovlivnily následky mrtvice, kterou básník utrpěl v roce 2006 a po níž přestal veřejně vystupovat.

Zemřel irský básník Seamus Heaney

Za své dílo dostal mnoho literárních cen, včetně Nobelovy ceny za literaturu v roce 1995. Podle švédské akademie se jeho básně vyznačují "lyrickou krásou a mravní hloubkou". Americký básník Robert Lowell o něm prohlásil, že je nejvýznamnějším irským básníkem od dob dalšího držitele Nobelovy ceny W. B. Yeatse (1865-1939). V češtině vyšel například výbor Heaneyho básní Přezimování pod širým nebem v překladu Zdeňka Hrona.

Autoři: ,

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...