Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel Ivan Jonák. Byl majitelem Discolandu, na manželku si najal vraha

Lidé

  16:09aktualizováno  17:04
PRAHA - Ve věku 59 let zemřel Ivan Jonák, jeden z nejkontroverznějších podnikatelů 90. let. Proslavil se jako majitel Discolandu Sylvie. V roce 1996 byl odsouzen za nájemnou vraždu své manželky. Propuštěn byl po 18 letech v dubnu 2014. Policie pro Lidovky.cz vyloučila cizí zavinění a předběžně i sebevraždu.

Kontroverzní podnikatel Ivan Jonák. foto: MAFRA

Informaci o jeho smrti jako první přinesl server Blesk.cz.

„Policisté dnes krátce po půl třetí vyjážděli do ulice Na Pěšinách k úmrtí devětapadesátiletého muže. Kriminalisté předběžně vyloučili cizí zavinění i sebevraždu a za pravděpodobnou příčinu úmrtí označili akutní zdravotní problém,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí pražské policie Iveta Martínková. Informaci potvrdila i mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová.

Případ podnikatele Jonáka patřil mezi nejsledovanější soudní kauzy polistopadového Česka. Vraždy si podle soudů objednal v roce 1994. Údajně se obával, že přijde o svůj klub v pražské Libni, který byl na počátku 90. let vyhledávaným místem známých osobností té doby. Držitelkou licence na provoz podniku totiž byla Jonákova žena a podle některých svědectví se chtěla dát rozvést a podnik zavřít.

Ivan Jonák před soudem v roce 2002.
Ivan Jonák chce v roce 2002 volit ve Valdicích. Komise mu to ale neumožní - má...

Jonákovým kauzám se soudy věnovaly od března 1996. Definitivní verdikt padl krátce před Vánoci 2002, kdy Jonáka uznal vinným vrchní soud. Jonák vinu popíral a vraždu své ženy dával do souvislosti se dvěma atentáty, které na něj spáchali neznámí lidé. Po jednom z nich měl prostřelenou tvář a roztříštěné zuby.

Při výkonu trestu pobýval například ve věznici Valdice. Snažil se dosáhnout obnovení procesu, což se mu ale nepodařilo.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat