Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel Jack Tramiel, založil společnost Commodore

Magazín

  18:42
SAN FRANCISCO - Zakladatel známé počítačové společnosti vyrábějící legendární osmibitové počítače Commodore 64 Jack Tramiel zemřel v neděli ve věku 83 let.

Jack Tramiel foto: wikipedia.orgReprofoto

Podle agentury Reuters o tom informoval Tramielův syn Leonard.

Tramiel, který pocházel z polské Lodže a přežil koncentrační tábor v Osvětimi, na konci 40. let minulého století emigroval s rodiči do Spojených států. Svou kariéru zahájil jako údržbář psacích strojů americké armády. O několik let později založil vlastní továrnu na psací stroje Commodore International, nakonec se zaměřil na kalkulačky a společnost přestěhoval do proslulé kolébky počítačů Silicon Valley.

ČTĚTE TAKÉ:

Commodore International patřila mezi první společnosti, které začaly nabízet osobní počítače za cenu nižší než 1000 dolarů. V roce 1982 pak firma uvedla na trh populární Commodore 64, který se stal nejprodávanějším modelem osmibitových počítačů. V roce 1983 se Commodore International stala prvním výrobcem osobních počítačů, který dosáhl ročních tržeb přes miliardu dolarů.

"Jack Tramiel měl velký vliv na vývoj spotřebitelské elektroniky a výpočetní techniky. Jeho jméno bylo kdysi vyslovováno stejným způsobem, jakým se dnes mluví o (zakladateli Applu) Stevu Jobsovi, a jeho cesta z koncentračního tábora po kapitána průmyslového odvětví byla něčím legendárním," řekl časopisu Forbes odborník počítačový průmysl Martin Goldberg.

"(Tramiel) měl zásadní podíl na tom, že se počítače dostaly do rukou milionů mladých lidí, do rukou rodin s napjatým rozpočtem, lidí s nižšími příjmy. A tito lidé se později proslavili, jako například (vynálezce operačního systému Linux) Linus Torvalds," uvedl pro server CTVNews.ca spisovatel Brian Bagnall, který je autorem knihy o historii Commodoru.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Miliony mladých lidí, kteří se naučili programovat na Commodoru 64, měly nakonec velký vliv na rozvoj počítačového průmyslu," uvedl dále Bagnall.

Podle spisovatele ale také Tramiel představil koncept, kterého se počítačové společnost drží dosud. "Naučil celé odvětví, že pro úspěch je třeba nepřetržitě snižovat ceny a zároveň každoročně vytvářet počítače s novými funkcemi," uvedl Bagnall.

Akcionáři Commodoru v roce 1984 donutili Tramiela k odchodu z firmy. Podnikatel však na počítače ale nezanevřel a začal pracovat pro neméně známou firmu Atari, která se pod jeho vedením stala výraznou konkurencí Commodoru.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat