Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel jeden z ‚otců privatizace‘, exministr Tomáš Ježek. Bylo mu 77 let

Tomáš Ježek, český ekonom | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Ježek, český ekonom | foto: Archiv

PRAHA Ve středu zemřel bývalý politik, ekonom a pedagog Tomáš Ježek. Bylo mu 77 let. O jeho úmrtí informoval LN někdejší premiér Petr Pithart, v jehož vládě Ježek zastával post ministra bez portfeje. Podle něj byl ekonom vážně nemocný.

„Zpráva o úmrtí mého dlouholetého kolegy a přítele Tomáše Ježka mne velmi zarmoutila. Má velkou zásluhu na naší ekonomické transformaci a na úspěšném průběhu a výsledcích privatizace,“ řekl serveru Lidovky.cz Václav Klaus. „Mrzelo mne, že se mi v jisté chvíli začal politicky a později i lidsky vzdalovat a jeho pozdější zahořklost mne velmi trápila.“

„Zemřel člověk, který upřímně věřil své práci a jejímu smyslu,“ vzkázal pro server Lidovky.cz prezident Miloš Zeman přes svého mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Tomáš Ježek spolu s Václavem Klausem a Dušanem Třískou navrhli kupónovou privatizaci, která proběhla ve dvou vlnách v letech 1992 a 1994. Tato metoda prodeje státního majetku spočívala v tom, že každý občan mohl získat knížku s kupony za tisíc korun, které se pak mohly vyměnit za akcie státních podniků.

Později však privatizaci kritizoval. Trh s akciemi podle něj fungoval příliš dlouho bez dozoru, což na celou privatizaci vrhlo stín, jelikož mohlo docházet k podvodům. V posledních letech proto říkal, že s Václavem Klausem by již znovu nespolupracoval.

Ježek se podílel i na takzvané malé privatizaci, kdy se do soukromých rukou převáděly prodejny či restaurace.

Ježek pomáhal v roce 1989 založit stranu ODA a ve volbách v roce 1990 byl zvolen za Občanské fórum do České národní rady. V první polovině tohoto roku byl poradcem ministra financí Václava Klause, od června byl poté ministrem bez portfeje pro správu národního majetku ve vládě Petra Pitharta.

Znovu zvolen byl v roce 1992 a po přeměně národní rady v poslaneckou sněmovnu byl poslancem do roku 1996. V roce 1995 přitom po sporech s předsedou ODA Janem Kalvodou vystoupil ze strany a přešel do ODS. Později dvakrát neúspěšně kandidoval do Senátu.

Mezi lety 1992 a 1994 byl také předsedou výkonného výboru Fondu národního majetku ČR.

Od devadesátých let také vyučoval na Národohospodářské fakultě pražské Vysoké školy ekonomické.

Vysokou školu ekonomickou Ježek sám v roce 1962 absolvoval. Ještě při studiích vstoupil do KSČ, z které odešel v roce 1968. Pracoval mimojiné v Ekonomickém ústavu akademie věd a druhou polovinu 80. let pak strávil jako zaměstnanec Prognostického ústavu.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...