Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zemřel Jiří Krejčík, režisér, scenárista a lékař z Pelíšků

Lidé

  8:24aktualizováno  17:11
PRAHA - Ve věku 95 let zemřel ve čtvrtek v Praze režisér, scenárista a také herec Jiří Krejčík. Informaci serveru iDnes.cz potvrdila režisérova rodina. Krejčík strávil několik posledních dní v nemocnici.

Jiří Krejčík foto: ČTK

Krejčík začínal u filmu již za druhé světové války jako statista na Barrandově a s režií pak u krátkometrážních snímků a reklamy. Mezi jeho nejznámější snímky patří například protektorátní drama Vyšší princip, Svatba jako řemen, Pension pro svobodné pány či Božská Ema.

"Byl to člověk, který mě hodně naučil, jsem mu za mnohé vděčný. Odešel filmař, který pro můj život hodně znamenal," komentoval úmrtí svého kolegy režisér Jiří Menzel. V roce 1983 ho obsadil do přepisu Hrabalových Slavností sněženek - byla to zároveň první Krejčíkova herecká role na plátně.

Legendární role "žrouta" v Menzelových Slavnostech sněženek:

Prvním Krejčíkovým hraným filmem byl nerudovský Týden v tichém domě (1947), ale větší pozornost vzbudil až v roce 1960 protektorátním dramatem Vyšší princip. Krejčík se podílel i na oblíbené dvoudílné komedii Císařův pekař a Pekařův císař jako spoluautor scénáře a režisér, ale film nakonec režíroval Martin Frič. V pozdějších letech si vyzkoušel i herectví, když se objevil v menších rolích v Menzelových Slavnostech sněžek jako řezník, který "všechno sežere", nebo jako lékař v Hřebejkových Pelíšcích.

Jiří Krejčík

Režisér, scénárista a herec Jiří Krejčík.

Filmový a televizní režisér Jiří Krejčík zosobňoval peripetie české kinematografie minulého půlstoletí. A ač poslední celovečerní snímek natočil v polovině 80. let, v televizní branži byl aktivní až do svého pozdního věku.

V padesátých letech byl donucen točit také budovatelské agitky (Nad námi svítá, Frona), za něž se podle svých slov styděl.

Po listopadu 1989 točil zejména televizní inscenace a dokumenty.

Byl znám jako buřič a břitký kritik kulturní branže a společenských nepravostí. Známý byl například jeho ostrý protest proti privatizaci Barrandova.

Kromě filmové režie Krejčík psal scénáře a dokonce se několikrát objevil před kamerou jako herec menších rolí.

Výrazně se prosadil i jako divadelní režisér.

Za svoji filmovou tvorbu obdržel několik ocenění. Za adaptaci Čapkovy prózy Glorie, jež je součástí povídkového filmu O věcech nadpřirozených, získal ocenění na Mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu. Kromě Českého lva z roku 1999 za dlouhodobý umělecký přínos českému filmu, převzal také například v roce 2001 medaili Za zásluhy a o dva roky později na karlovarském festivalu Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světovému filmu.

Jak vnímají zesnulého režiséra jeho blízcí spolupracovnící?

  • Miroslav Donutil, herec 

Mrzí mě, že jsem s ním nikdy nespolupracoval. Strávili jsme spolu mnoho krásných chvil, třeba na festivalu v Karlových varech nebo v pražských hospodách, ale bohužel jsme spolu nikdy netočili.

  • Jan Hřebejk, režisér

Vzpomínám na jeho výborný humor. Uměl natočit brilantní komedie i strhující drama, to je pro opravdu umění zvládat oboje.

  • Jiří Menzel, režisér

Byl to člověk, který mě hodně naučil, jsem mu za mnohé vděčný. Odešel filmař, který pro můj život hodně znamenal.

Autoři: ,