Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemřel Jiří Krytinář. Smrt nejmenšího herce zřejmě zavinila plicní embolie

Lidé

  20:47aktualizováno  21:30
PRAHA - Ve věku 68 let zemřel herec Jiří Krytinář. Smrt zřejmě zavinila embolie plic. Herec známý ze seriálů Hospoda nebo Arabela či filmu Tři oříšky pro Popelku zemřel v úterý dopoledne, příčinu smrti policie vyšetřuje. O nešťastné události informoval Blesk.cz. O Krytinářově úmrtí serveru řekl jeho přítel, producent Pavel Pásek.

Jiří Krytinář na minigolfu v roce 2008. foto: MAFRA

„Jirka umřel na embolii plic. Je mi to strašně líto, protože jsem se ho alespoň poslední léta snažil zachránit,“ sdělil Pásek serveru Blesk.cz. Oznámení později potvrdil i hercův manažer Miroslav Kadlec.

Herec trpěl těžkou poruchou růstu, osteochondrodysplazií postihující růstové zóny kostí i chrupavky. Měřil 120 centimetrů a byl označovaný za nejmenšího českého herce. Navzdory obtížím s chorobou se stal významnou postavou české kinematografie a objevoval se i v zahraničních snímcích.

Krytinář se vyučil hodinářem, ale živil se tak jen osm let. Poprvé se na plátně objevil v roce 1969 v komedii režiséra Ladislava Rychmana na námět jedné z povídek Josefa Škvoreckého Šest černých dívek aneb Proč zmizel Zajíc.

Herec Jiří Krytinář se v září bude rozvádět

Přes třicet let měl stálé angažmá v dětském loutkovém divadle v Praze. Vedle domácích filmů, jako Tři oříšky pro Popelku, Tři veteráni nebo Bathory, se objevil i v zahraničních produkcích. Například v americkém velkofilmu Letopisy Narnie: Princ Kaspian hrál se svou dcerou Janou trpaslíky. Lidé ho znali také ze seriálu Hospoda, nezapomenutelný byl jeho Mekota v populární televizní Arabele.

„Vždy jsem do budoucna hleděl s nadějí, elánem a energií - problémy s malým vzrůstem nemám. Nikdy jsem nechtěl sedět v koutku a litovat se; nejsem zvyklý brečet,“ řekl herec ČTK před šesti lety.

Krytinář se vedle herectví věnoval i charitě, v roce 2009 vydal knihu vzpomínek Dívám se vzhůru.

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...