Sobota 8. května 2021Den vítězství 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel Josef Rössler - skaut, který stál u zrodu českého jachtingu

Josef Rössler | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Rössler | foto: Jakub Hněvkovský

PRAHA V pátek v poledne, se v Praze-Strašnicích koná rozloučení s Josefem Rösslerem. V době, kdy média hýčkají obrazy sportovních celebrit z celého světa, je jeho jméno známo spíše jen kamarádům a partě zasvěcených. Ti ho znali jako skauta, sportovce a jachtaře tělem i duší. Ale rozhodně stojí za širší připomínku.

Rössler (15. listopadu 1926 – 30. prosince 2014), již od časů v oddíle vodních skautů přezdívaný Rozára, patřil k zakladatelům českého námořního jachtingu. Věnoval se tedy oboru, který za komunismu a jeho cestovních omezení patřil na první pohled mezi beznadějné. Ale Josef „Rozára“ Rössler doložil, že i tady měla smysl vlastní iniciativa, buldočí umanutost a odvaha. Sám si v Praze postavil námořní jachtu. Jezdil s ní do míst (třeba na Severní moře či Balt), která jsou dnes považovaná za banální, ale tehdy byla pionýrská. A činil tak, aniž by si smočil úlitbou režimu. Členové jacht klubu jezdili na moře prostřednictvím cestovní kanceláře Sport Turist – a s ní nebylo nutné žádat o devizový příslib a výjezdní doložku.

Tím se dostáváme k širšímu rozměru rodu Rösslerů. Výše zmíněný jacht klub totiž založil dědeček Josefa Rösslera. Jméno Josef Rössler-Ořovský (1869 – 1933) už něco říká značné části veřejnosti. Patřil k zakladatelům sportu v českém i evropském formátu. Příjmení Ořovský (z německého Ross = oř) si vymyslel, když studoval a za Rakouska-Uherska byl studentům sport zakázán. Založil první bruslařský, lyžařský i jachetní klub u nás. Byl první, kdo si pořídil lyže (a jako první na nich sjel Václavské náměstí v Praze). Byl první, kdo si opatřil a sám přeložil originální pravidla fotbalu. I proto 29. března 1896 pískal první derby Sparta-Slavia. (Když po konci zápasu zpětně neuznal gól Sparty, stál u vzniku dodnes trvající řevnivosti obou klubů a jejich fanoušků.) Osobně se znal se členy olympijského hnutí včetně barona Coubertina. Přispěl k tomu, že Čechy měly už v roce 1912 vlastní olympijský tým, i k tomu, že Týden zimních sportů byl povýšen na zimní olympijské hry.

Toto vše připomíná příjmení Rössler. Ale i něco více. Nebyli to úzce zaměření sportovci zahledění do soutěživosti a výkonů, ale lidé žijící ve společnosti, a to ve společnosti dobré. Není náhoda, že nyní zesnulý Josef, vnuk Rösslera-Ořovského, byl znám i v okruhu kulturního undergroundu. Není úplná náhoda, že jeho dva synové hráli v takto zaměřených kapelách (Josef zvaný Bobeš i v The Plastic People of the Universe a DG 307). V době, kdy mnozí redukují underground na orgie a vulgaritu, stojí za zmínku i tento rozměr příjmení Rössler.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.