130 let

Josef Škvorecký | foto: Lidovky.cz

Zemřel Josef Škvorecký, autor Zbabělců a slavný nakladatel

Lidé
  •   15:56aktualizováno  19:10
TORONTO - Ve věku 87 let zemřel v kanadském Torontu český spisovatel a nakladatel Josef Škvorecký. Brzy ráno tamějšího času podlehl rakovině.

Podle torontského listu Globe and Mail zemřel Škvorecký v úterý ráno v Nemocnici princezny Margarety.  "Umřel dneska v noci, ve tři ráno," řekla manželka spisovatele Zdena Salivarová bez dalších podrobností.

Podle spolupracovníka Škvoreckého Václava Krištofa se pohřeb neplánuje. "Za nějaké dva až tři měsíce se uskuteční rozloučení v Torontu, pravděpodobně na univerzitě ve spolupráci s ambasádou," uvedl bývalý výkonný ředitel a jednatel pražské Literární akademie (Soukromé vysoké školy Josefa Škvoreckého) a ředitel a jednatel Soukromého gymnasia Josefa Škvoreckého na Praze 2.

Tato škola nějaké vzpomínkové akce uspořádá, jakou budou mít podobu, ale zatím není známé, dodal Krištof.

O životě spisovatele a nakladatele

Škvorecký emigroval do Kanady po potlačení po potlačení pražského jara na začátku roku 1969. Společně se spisovatelkou a herečkou Zdenou Salivarovou tam v roce 1971 založil exilové nakladatelství ´68 Publishers, ve kterém vydávali díla autorů, kteří nemohli v komunistickém Československu publikovat.

Výběr z díla

  • Zbabělci (1948 – 1949)
  • Legenda Emöke (1963)
  • Smutek poručíka Borůvky (1966)
  • Konec nylonového věku (1968)
  • Hořkej svět (1969)
  • Lvíče (1969)
  • Tankový prapor (1971)
  • Mirákl (1972)
  • Hříchy pro pátera Knoxe (1973)
  • Prima sezóna (1975)
  • Příběh inženýra lidských duší (1977)
  • Scherzo capriccioso (1983)
  • Nevěsta z Texasu (1993)
  • Obyčejné životy (2004)

Patřil k nejvýznamnějším českým poválečným prozaikům. Mezi jeho slavná díla patří Zbabělci či série knih s legendární postavou Dannyho Smiřického. Podobně jako literární postava i Škvorecký již od gymnazijních let hrál v jazzové kapele

Inspirací byly Škvoreckému především vlastní prožitky, sny a touhy. "Každý, kdo je hodný jména spisovatel, žije z toho, co zažil do svých 18 let, protože to je život, kdy máte ještě čerstvou duši," řekl před svými osmdesátinami. "Když zestárnete, už to není tak intenzivní, to už skoro všechno člověk zažil. To je aspoň můj případ," dodal.

Jeho starost o českou literaturu ocení až příští generace

Úmrtí Škvoreckého si všímají slovenská média, německá agentura dpa nebo polské internetové portály. "Josef Škvorecký je pro nás neméně známý z trojice současných českých spisovatelů (vedle Hrabala a Kundery), díky kterým se nám češství nespojuje jenom s pivem a knedlíky, ale také se skvělou literaturou," napsal polský portál onet.pl.

Škvoreckého ocenili zástupci spisovatelské obce i politici. "Zůstává za ním jeho neuvěřitelné dílo spisovatelské i vydavatelské a myslím, že starost, jakou věnoval české literatuře v tuzemsku i v exilu, ocení až příští generace," uvedl písničkář, spisovatel a předseda Českého centra PEN klubu Jiří Dědeček.

ČTĚTE TAKÉ:

Premiér Petr Nečas řekl, že se Škvoreckým odchází po Arnoštu Lustigovi, Jiřím Grušovi, Ivanu Jirousovi a Václavu Havlovi během jednoho roku další výrazná osobnost české literatury.

Josef Škvorecký

Spisovatel, publicista, překladatel a scenárista Škvorecký se narodil v Náchodě. Po Filozofické fakultě vyučoval na středních školách - mimo jiné na dívčí škole v Hořicích v Podkrkonoší. V roce 1953 začal pracovat ve Státním nakladatelství krásné literatury, hudby a umění.

Po vydání svého debutu Zbabělci musel nakladatelství na nátlak ÚV KSČ opustit. V roce 1969 odešel se svou ženou Zdenou Salivarovou (autorkou románů Honzlová, Pánská jízda či Hnůj země) do Spojených států. Později se usadil v Torontu.

V Kanadě Škvorecký přednášel na univerzitách. Spolu se svou ženou založil a vedl v Torontu nakladatelství Sixty-Eight Publishers.

Mezi nejznámější literární díla Josefa Škvoreckého patří kromě Zbabělců i Prima sezona, Konec nylonového věku, Příběh inženýra lidských duší, Tankový prapor, Lvíče, Legenda Emöke či Eine kleine Jazzmusik.

Podle Škvoreckého knih nebo scénářů také vznikla řada filmů. Patří k nim snímky Farářův konec, Flirt se slečnou Stříbrnou, Zločin v šantánu, Tankový prapor, Prima sezona či seriál televizních detektivek Hříchy pro pátera Knoxe.

Jeho jméno v ČR nese gymnázium, vysoká škola i jedna z dalších literárních cen.

V roce 1990 Josef Škvorecký spolu s manželkou obdržel Řád Bílého lva III. třídy, v roce 1999 státní cenu za literaturu, pro kterou si z Kanady dokonce osobně přiletěl. Tehdy se také v Náchodě zúčastnil konference o svém životě a díle.

Stáhněte si středeční LN do iPadu už nyní

Autoři: Lidovky.cz, ČTK