Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel legendární boxer Joe Frazier

Magazín

  6:51
PHILADELPHIA - Ve věku 67 let zemřel legendární americký boxer Joe Frazier. Bývalý světový šampion v těžké váze podlehl v boji s rakovinou jater, kterou u něj lékaři zjistili teprve před měsícem.

Joe Frazier foto: ČTK

Jak informovala americká stanice ABC Frazer zemřel v pondělí večer ve svém domě ve Filadelfii obklopen rodinou.

Frazier byl profesionálním mistrem světa na začátku 70. let minulého století. Proslavil se také třemi zápasy se slavným Muhammadem Alim a v prvním z nich v roce 1971 dokázal vyhrát. V newyorské Madison Square Garden tehdy v duelu, který je označován za nejlepší v historii boxu, přivodil Alimu vůbec první porážku v profesionálním ringu.

V odvetách v letech 1974 a 1975 už prohrál, přičemž jejich závěrečná třetí lítá bitva na Filipínách vstoupila do historie jako "Thrilla in Manila". Brutální zápas dvou rivalů se značnými názorovými rozdíly tenkrát ukončil ve 14. kole Frazierův trenér Eddie Futch.

Frazier přezdívaný "Smokin Joe" naposledy boxoval v roce 1981, kdy se vrátil na jeden duel do ringu po pětileté pauze. V profesionální kariéře absolvoval 37 zápasů, z nichž 32 vyhrál, ještě před tím bez porážky opanoval olympijské hry v roce 1964 v Tokiu. Titul profesionálního světového šampiona získal v roce 1970, kdy knokautoval obhájce Jimmyho Ellise, v roce 1973 jej o mistrovský pás připravil další velikán George Foreman.

Joe Frazier (vlevo) a Muhammad Ali

Joe Frazier (vlevo) a Muhammad Ali

Jiného přemožitele než Foremana a Aliho Frazier v ringu nepoznal. V posledních týdnech ale absolvoval bitvu, kterou nemohl vyhrát. Teprve o uplynulém víkendu Frazierův manažer Leslie Wolff informoval veřejnost, že slavný boxer trpí těžkou nemocí.

"Svět přišel o velkého šampiona. Vždy budu na Joea vzpomínat s respektem a obdivem," uvedl v reakci na úmrtí někdejšího rivala Ali. "Dobrou noc, Joe. Miluji tě, drahý příteli," vzkázal prostřednictvím Twitteru Foreman.

Muhammad Ali a Joe Frazier (vpravo)

"Joe Frazier by měl zůstat uchován v paměti jako jeden z nejlepších boxerů všech dob a opravdový muž. Byl to chlap, který neznal kompromisy a vždy se v ringu vydal na sto procent. Nebyl zápas, ve kterém by to neudělal," konstatoval proslulý promotér Bob Arum.

Frazier byl od mládí napůl slepý

 - Frazier, známý jako Smokin' Joe, byl světovým šampionem v těžké váze na konci 60. a začátkem 70. let minulého století. V profesionální kariéře absolvoval 37 zápasů, z nichž 32 vyhrál, z toho 27 k. o. Jako první porazil Muhammada Aliho, prohrál pouze čtyřikrát, a to jen s Alim a Georgem Foremanem.

- V roce 1964 získal Frazier na olympijských hrách v Tokiu zlatou medaili. "Medaili jsem rozřezal a rozdělil mezi svých 11 dětí. Až umřu, slepí ji a dají mi ji do hrobu," prohlásil.

- Svůj první titul světového profesionálního šampiona získal v březnu 1968 poté, co jej byl zbaven Muhhamad Ali za to, že odmítl nastoupit do války ve Vietnamu. Nicméně Frazier prý tehdy intervenoval u prezidenta Richarda Nixona, aby Ali dostal boxerskou licenci zpět. "Joe, když mu ji vrátím, sundáš ho?", ptal se prý tehdy Nixon Fraziera, "Jo, žádný strachy, povídám. Nixon dodržel slovo a já taky," vzpomněl později Frazier.

- Svůj první regulérní titul vybojoval Frazier v roce 1970, když porazil Jimmyho Ellise.

- Prvenství v těžké váze mezi profesionály Frazier obhájil v 8. března 1971 v "zápase století", když v Madison Square Garden porazil v patnácti kolech na body Muhammada Aliho. V roce 1972 Frazier titul dvakrát obhájil, ale následující rok v lednu jej o něj připravil George Foreman.

- V lednu 1974 se Frazier utkal s Alim podruhé a po 12 kolech prohrál.

- Za jedno z nejkrvavějších utkání v boxerské historii je považován třetí zápas Aliho s Frazierem z 1. října 1975, který se do historie zapsal jako "Thrilla in Manila". Líté utkání ukončil až Frazierův trenér, který svého svěřence na konci 14. kola odvolal z ringu. Ali svého léta nenáviděného konkurenta později ocenil: "Joe byl hned po mně největším boxerem všech dob. Byl to ďábel."

 - Naposledy boxoval v roce 1981, kdy se vrátil do ringu po pětileté pauze. Po ukončení kariéry profesionálního boxera se živil jako trenér. V roce 1990 byl uveden do mezinárodní boxerské síně slávy.

- Joseph William "Joe" Frazier se narodil 12. ledna 1944 v Beaufortu v Jižní Karolíně, jako sedmé ze třinácti dětí jednorukého dělníka z továrny na tabák. V osmi letech už pracoval na poli a v 15 letech začal boxovat.

- V mládí používal originální boxovací pytel - při práci na jatkách využil zmrzlé hovězí půlky. Tuto tréninkovou metodu použil Sylvester Stallone ve filmu Rocky.

- V roce 1964 vlétl Frazierovi při tréninku do oka úlomek kovu z úchytu boxovacího pytle a boxer skoro oslepl na levé oko. Tento fakt celou kariéru tajil, aby neztratil licenci. "Věděl to trenér a doktoři, se kterými jsem kamarádil. Naučili mě, jak švindlovat při prohlídkách," vzpomněl Frazier.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat