Čtvrtek 5. prosince 2024, svátek má Jitka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemřel legendární houslař Špidlen, na jeho nástroje hraje i Šporcl

Lidé

  16:23
PRAHA - Ve věku 89 let zemřel po dlouhé nemoci ve středu 6. ledna známý mistr houslař Přemysl Otakar Špidlen. Oznámil to jeho syn, houslař Jan Špidlen. "Tatínek zemřel doma v Praze," uvedl. Poslední rozloučení se podle něj uskuteční 13. ledna od 11:00 ve Velké obřadní síni krematoria v Praze - Strašnicích.

P.Špidlen, Shlomo Mintz a Jan Špidlen foto: spidlen.violin.cz

Přemysl Otakar Špidlen byl třetí generací houslařského rodu a jednou z nejvýraznějších osobností českého houslařského umění. Držitel prestižních cen a člen mezinárodních svazů se také jako jeden z mála houslařů na světě přiblížil bájné metě a poodhalil tajemství stradivárek.

"Uzavřela se tak jedna kapitola houslařských dějin. Byl to jeden z mála českých mistrů, kteří opravdu získali světový věhlas," řekl houslový virtuos Jaroslav Svěcený, který sám na jeho nástroj hraje. Jde o housle z roku 1954, které jsou kopií proslulých "stradivárek" Emperor z roku 1715.

Model A. Stradivari, 1951

Špidlen studoval hru na housle na pražské konzervatoři a řemeslu se vyučil takřka navíc. "První nástroj jsem postavil už jako školák, když jsem se motal v dílně a stavěl modely letadel," řekl před časem Špidlen a prozradil, že několikrát měl v ruce i nástroje se svou falešnou etiketou, které bývaly občas prodány i na věhlasných zahraničních aukcích.

Na jeho housle hraje Šporcl i Suk
Ze Špidlenovy dílny vyšla řada mistrovských houslí, na které hrálo
například Smetanovo kvarteto, Josef Suk, Yehudi Menuhin, Nora Grumlíková, Čeněk Pavlík, Ivan Ženatý i Pavel Šporcl. Vznikaly ze dřeva, které má každý správný houslař po svých předcích.

"Já mám dřevo ještě po dědečkovi, ale hlavně od otce, asi 50 let staré. Javor je z Bosny a smrk z jižní strany Alp, tedy ze stejných míst, jako měli cremonští mistři," uvedl tehdy osmdesátiletý Špidlen. I on však myslel na budoucnost a nakupoval dřevěné desky pro svého syna Jana, rovněž vynikajícího houslaře.

Inovátor
Přemysl Otakar Špidlen byl znám tím, že neustále zkoušel nové postupy.  "Lak totiž může všechno pokazit nebo mnohé zlepšit. A navíc musí vydržet 200 let," říkával. Také proto postavil housle třeba za půl roku, ale pak je i dva roky lakoval.

Podle Svěceného měl mistr Špidlen obrovskou výhodu, že navázal na tradici svého rodu. Dokonalosti dosáhl proto, že se nikdy nespokojil s tím, co mu bylo předáno. Jeho lak proto patří k ideálům, které byly k vidění na italských nástrojích 18. století. "Ne všem slavným houslařům ve 20. století nástroje stejně dobře zněly, jako vypadaly, což někdy nejde ruku v ruce. U mistra Špidlena to však platí," dodal.

Autoři: ,

Jak oblékat děti na podzim? Kvalitní softshellové kalhoty jsou základ
Jak oblékat děti na podzim? Kvalitní softshellové kalhoty jsou základ

Podzimní počasí je nevyzpytatelné, proto redaktorky eMimina otestovaly dětské softshellové kalhoty Wolf, které nabízí e-shop Olšákovi.cz. Jak si...