Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel mezinárodně uznávaný fotograf aktů Miloslav Stibor

Magazín

  17:30
OLOMOUC - V Olomouci v pondělí zemřel ve věku 83 let významný český fotograf a vysokoškolský pedagog Miloslav Stibor, který proslul v tuzemsku i zahraničí zejména černobílými ženskými akty. Zemřel po těžké nemoci, potvrdila fotografova dcera Zuzana Hrubošová.

Miloslav Stibor foto: ČTK

"Stibor patřil k nejvýznamnějším českým fotografům, kteří se proslavili doma i v zahraničí. Jeho fotografický výraz byl originální a zůstane nesmazatelně zapsán v antologiích fotografie. Jeho příklon k ženskému aktu, který podával s humanismem a noblesou, je jedinečný," řekla Štěpánka Bieleszová z Muzea umění v Olomouci, která byla kurátorkou reprezentativní výstavy Stibora v Muzeu umění v roce 2007.

Miloslav Stibor

Za vrchol jeho tvorby označila cyklus 15 fotografií pro spisovatele Henryho Millera z roku 1968. Vedle černobílých ženských aktů Stibor fotografoval i sochařské, architektonické a přírodní památky. Za neméně významnou považuje Bieleszová Stiborovu pedagogickou činnost.

Mezinárodní ocenění
"Zasloužil se o rozvoj výtvarného a fotografického školství. Je autorem dosud nepřekonané učebnice fotografie pro lidové školy umění, která vyšla v několika reedicích," doplnila Bieleszová. Stibor je podle ní například vedle Josefa Sudka, Františka Drtikola, Jana Saudka, Antonína Kratochvíla či Jindřicha Štreita jedním z mála českých fotografů oceňovaných i v zahraničí. Byl držitelem prestižního ocenění MFIAP, které uděluje Mezinárodní federace umělecké fotografie.

Miloslav Stibor se narodil v Olomouci 11. července 1927. V letech 1960 až 1978 působil jako ředitel výtvarného oboru Základní umělecké školy v Olomouci, která nyní nese jeho jméno. Do roku 2008 vyučoval na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Poslední rozloučení s umělcem se uskuteční v pondělí 14. března ve 14:00 v obřadní síni krematoria v Olomouci.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat