Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 6 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel nejstarší člen Bratrstva neohrožených. Parašutista Malarkey získal za hrdinství Bronzovou hvězdu

Donalda Malarkeyho hrál v seriálu Band of Brothers Scott Grimes. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donalda Malarkeyho hrál v seriálu Band of Brothers Scott Grimes. | foto: HBO

SALEM/PRAHA V sobotu zemřel ve věku 96 let Donald Malarkey, veterán dne D a člen slavné jednotky Easy Company, jejíž příběh přinesl seriál Band od Brothers (Bratrstvo neohrožených). Malarkey zemřel v oregonském Salemu na příčiny spojené s věkem.

V časopise Time si přečetl, že oni muži skákající z letadla - čerstvá novinka v americké armádě - budou nejlepší. Že budou elitou. Proto k nim jako jednadvacetiletý student Donald Malarkey v červnu 1942 dobrovolně narukoval.

Dostal se do jednotky E (Easy Company) ve druhém batalionu  506. parašutistické pěchoty ve 101. výsadkové divizi. S jednotkou prošel od začátku tvrdým táborem Toccoa v Georgii.

V noci na 6. června 1944 seskočil spolu s dalšími tisícovkami parašutistů do Normandie jako předvoj invazní armády. Ten den si vysloužil jedno z nejvyšších vojenských vyznamenání - Bronzovou hvězdu - za hrdinství při útoku na dělostřelecké postavení v Brécourt Manor. Jednotka pod velením Richarda „Dicka“ Winterse čelila obrovské přesile, přesto zničila děla, která ohrožovala vyloďující se jednotky na plážích.

Malarkey se probojovával do Německa  s Easy Company napříč Francií, Nizozemím a Belgií. V prosinci 1944 byl mezi statečnými vojáky, kteří u Bastogne ve strašné zimě odrazili německý protiútok.

Za své bojové dovednosti byl seržant Malarkey často chválen. Získal i francouzské nejvyšší vyznamenání - Řád čestné legie.

Podle jeho zetě Johna Hilla ho dlouho po válce strašily vzpomínky a trpěl kvůli ztrátě spolubojovníků. „Když vyšel seriál Band of Brothers, pomohlo mu to se vyrovnat s minulostí,“ řekl Hill televizi ABC.

Malarkey po válce vystudoval ekonomii a v roce 1948 se oženil.  V roce 1987 ho oslovil historik Stephen Ambrose a o dva roky později se s ním a dalšími členy Easy Company vydal do Evropy. Tahle cesta a jejich svědectví se stala základem slavné Ambroseho knihy Band of Brothers, podle kterého v roce 2001 vznikl pod vedením Stevena Spielberga a Toma Hankse desetidílný seriál HBO.

S dalšími přeživšími členy Easy Company udržoval Malarkey blízké vztahy. Byl nejstarším žijícím členem Éčka a posledním proslaveným ze seriálu. Celkově žije ještě okolo 10 vojáků Easy Company.

„Může se za svým životem ohlédnout a s pýchou zjistit, že jsem udělal důležitou věc a jednal zodpovědně při něčem, co bylo záchranou světa,“ říkal Malarkey.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...