Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel senátor a ředitel Ústavu sociální péče pro tělesně postižené Vladimír Plaček. Bylo mu 53 let

Lidé

  20:40aktualizováno  21:10
Ve věku 53 let ve čtvrtek náhle zemřel opavský senátor Vladimír Plaček (ČSSD). Byl rovněž ředitelem Ústavu sociální péče pro tělesně postižené v Hrabyni. Sdělila to senátní tisková tajemnice Eva Davidová. Plaček byl členem horní komory od roku 2012, letos chtěl mandát obhájit.

Opavský senátor a ředitel Ústavu sociální péče pro tělesně postižené Vladimír Plaček (ČSSD). foto: ČTK

„Vladimír byl velmi kvalitním zástupcem Opavska v horní komoře Parlamentu a byl znám jako usilovný bojovník za lepší podmínky pro život nemocných, postižených a jinak znevýhodněných lidí,“ uvedl na senátním webu k Plačkově úmrtí předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Připomenul, že Plaček byl autorem řady zákonů, které vycházely z jeho dlouholeté praxe. „Budu na něj vzpomínat jako na srdečného, poctivého a pracovitého člověka. Upřímnou soustrast rodině a blízkým,“ dodal Štěch.

02.srpna 2018 v 22:51, příspěvek archivován: 02.srpna 2018 v 22:53

Nechce se mi věřit, že Vláďa Plaček zemřel. Brali jsme jako samozřejmost všechno, co dělal. V Hrabyni v rehabilitačním středisku, v Senátu, v opavském okrese. Divil jsem se, co všechno zvládal. Vláďa opravdu celý život pomáhal lidem, kteří to strašně potřebovali. Už nebude...

Mezi Plačkovy projednávané návrhy patří mimo jiné zvýšení příspěvku na domácí péči o lidi s nejtěžším postižením nebo návrh, podle něhož by postižení klienti pobytových domovů sociálních služeb nemuseli dokládat použití příspěvku na mobilitu. Senátor prosazoval také vynětí sociálních ústavů, nemocnic a části ambulancí z elektronické evidence tržeb.

Plaček byl místopředsedou senátního výboru pro evropské záležitosti a členem správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. Byl také zastupitelem Moravskoslezského kraje a obce Pustá Polom.

Ve věku 68 let zemřel břeclavský senátor Jan Hajda

Patolog Plaček vystudoval Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně a sociální pedagogiku na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Byl rovněž fotbalovým rozhodčím.

Plaček je druhý senátor, který letos zemřel. Koncem února ve věku 68 let zemřel dlouholetý břeclavský senátor Jan Hajda (ČSSD). Také v jeho obvodu se letos v říjnu budou konat volby. Lhůta pro nominace skončila toto úterý.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!