Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel první polistopadový premiér Slovenska Milan Čič

Lidé

  17:22
BRATISLAVA - Ve věku 80 let v pátek zemřel první slovenský premiér po pádu komunismu v roce 1989 a pozdější šéf ústavního soudu Slovenska Milan Čič. Informovala o tom kancelář prezidenta SR, kterou Čič naposledy vedl. Zhruba před dvěma týdny byl hospitalizován na neurochirurgii, kde se podrobil náročné operaci hlavy.

Milan Čič, první polistopadový premiér Slovenska foto: ČTK

Čič vstoupil do politiky už za socialismu. V letech 1988 až 1989 byl ministrem spravedlnosti ve slovenské vládě, kdy podle médií skončili ve vězení známí slovenští disidenti Ján Čarnogurský a Miroslav Kusý.

Po politických změnách v Československu se Čič stal slovenským premiérem, v roce 1992 byl místopředsedou poslední federální vlády. V letech 1993 až 2000 předsedal slovenskému ústavnímu soudu, od roku 2004 pak vedl kancelář slovenského prezidenta.

Osobnost slovenské politiky
Prezident Václav Klaus v pátek Čiče v kondolenčním dopise svému slovenskému partnerovi Ivanu Gašparovičovi označil za "velkou osobnost slovenské politiky a právní vědy", která přispěla k dobrým vztahům mezi Českou republikou a Slovenskem i po rozdělení federace.

"Obdivoval jsem jej, že i poté, co skončil ve funkci prvního předsedy Vašeho Ústavního soudu, nezamířil na odpočinek, ale stál Vám po boku po celých posledních osm let jako vedoucí Vaší kanceláře," napsal Klaus.

Autoři: ,

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat