Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Lidé

Zemřel Ray Bradbury, král sci-fi odmítající počítače

Ray Bradbury | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ray Bradbury | foto: ČTK

LOS ANGELES Ve věku 91 let zemřel v Kalifornii přední spisovatel sci-fi a fantasy Ray Bradbury. Média o jeho smrti bez dalších podrobností informovala Bradburyho dcera. K jeho nejznámějším dílům patří novela 451 stupňů Fahrenheita, román Tudy přijde něco zlého a sbírka povídek Marťanská kronika.

Ve své spisovatelské dílně se král sci-fi často potuloval po hvězdách a kosmické koráby používal jako jiní metro. Ve skutečnosti Bradbury neuměl ani řídit auto a celý život se bál cestovat letadlem. "Nedokážu ani vyměnit žárovku," přiznával mistr supertechnických románů.

Varoval před hrozbami současného světa

Sám sebe nazýval spisovatelem fantazie: "Vědecké poznatky jsou pro mě základnou, ze které mohu odletět do vesmíru, kdykoli se mi zachce." K psaní Bradbury přistupoval s vášní a odpovědností. Jeho opusy bijí na poplach před hrozbami současného světa: jaderné zbraně, pálení knih, cenzura a zatracování myšlenek. Spisovatel je pokládán za nejvynalézavějšího a nejodpovědnějšího z autorů sci-fi. "Každý den ráno, když se probudím, mezi prvními myšlenkami chytám nápady, které kolem mě poletují a říkají mi, co budu psát," říkával.

První příběhy začal Bradbury sepisovat jako malý na papíry, do nichž se u řezníka balilo maso. Bylo to v městečku Waukegan v americkém státě Illinois, kde se 22. srpna 1920 narodil. Otec přepojoval telefonní linky a rodina se často stěhovala. Malý Ray byl blázen do čtení: "Když se mi dostala do rukou knížka Charlese Dickense Pověst dvou měst, přelepil jsem jméno autora svým. Takhle jsem chtěl umět psát," vzpomínal Bradbury.

Ray Bradbury

Ray Bradbury

Ačkoliv se jeho dílo hemží technologiemi, sám Bradbury paradoxně odmítal počítače i internet a tvrdil, že k životu a psaní mu bohatě dostačuje telefon a psací stroj.

Střední školu vychodil v Los Angeles a dál pilně pokračoval v samostudiu - noci trávil v knihovně a přes den trápil psací stroj. Zároveň si vydělával na nárožích jako kamelot. Prvním honorovaným příběhem se stalo Kyvadlo z roku 1941 a první povídkou, v níž Bradbury projevil svůj tajuplný styl, bylo o rok starší Jezero. Pak prodal poslední balík novin a začal psát naplno.

Kritizoval lidskou povahu

V roce 1947 se oženil s Marguerite McClurovou a téhož roku mu vyšla první kniha příběhů Temný karneval. V Marťanské kronice z roku 1950 tvrdě zkritizoval lidskou povahu, která je ochotna všechno krásné zničit, jen když z toho něco vyzíská. V příběhu o kolonizaci Marsu byli citliví Marťané vyhlazeni, noví obyvatelé se však brzo vracejí na rodnou modrou planetu, aby zůstali v hrůzné atomové válce.

Další povídky Bradbury shrnul do souborů Říjnová země, Lék na melancholii a Ilustrovaná žena. Čtenářům dodnes běhá mráz po zádech při vyslovení prosby "pojď ke mně dolů do sklepa", kterou kluk ze stejnojmenné Bradburyho povídky lákal svého otce na zrádné houbičky plné mimozemských zárodků. Druhý krok do síně slávy učinil spisovatel v roce 1953 příběhem plným pachu spálených knih a příprav k atomové válce s názvem 451 stupňů Fahrenheita.

Ray Bradbury


Šokující sonda do světa budoucnosti, světa vymytých mozků a sériově vyráběných názorů měla pro lidské uvědomění podobný význam jako Orwellova depresivní vize 1984. Bradbury byl mužem mnoha řemesel. Vymyslel spoustu "horůrků" pro seriál Alfred Hitchcock uvádí a připravil televizní ztvárnění všech svých povídek pod souhrnným názvem Divadlo Raye Bradburyho.

Byl také básníkem a rád si zafilozofoval - svědčí o tom devět esejů o tvořivosti Zen a umění psát. Kvůli konzultacím se na něj obraceli městští radní i pracovníci vesmírného výzkumu NASA. Bradburyho animovaný film Icarus Montgolfier Wright málem získal Oscara. Legendární spisovatel má hvězdu na proslulém hollywoodském chodníku slávy. Popel ze svého těla si přál umístit na Marsu.

,

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...