Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel saúdský král Abdalláh, významný spojenec Západu

Magazín

  7:12aktualizováno  17:31
RIJÁD - Ve věku 90 let zemřel saúdskoarabský král Abdalláh ibn Abdal Azíz Saúd, který patřil k významným spojencům Západu v blízkovýchodním regionu. Odpoledne byl pohřben do neoznačeného hrobu na hřbitově v Rijádu. Novým králem se stal jeho bratr Salmán ibn Abdal Azíz Saúd, který hned ujistil, že bude pokračovat v politice svého předchůdce.

Saúdský král Abdalláh. foto: Reuters

Americký prezident Barack Obama ocenil zásluhy Abdalláha a zdůraznil potřebu udržet úzké vztahy obou zemí. Královi kritici ale poukazují na problémy v oblasti lidských práv a na vměšování Rijádu do konfliktů v regionu.

Věrnost novému králi

Král Abdalláh byl od začátku měsíce hospitalizován v hlavním městě se zápalem plic. Salmána, kterému je 79 let, jmenoval právoplatným následníkem v červnu 2012, kdy zemřel korunní princ Najíf. Novým korunním princem se stal Mukrín ibn Abdal Azíz Saúd, který je podle agentur nevlastní bratr Salmána. Královský palác v prohlášení k úmrtí panovníka vyzval občany, aby přísahali věrnost novému králi a novému korunnímu princi.

  • Saúdská Arábie je největším vývozcem ropy na světě a významným spojencem USA v arabském světě.
  • Za Abdalláha se země přidala k Američanům do boje proti teroristické síti Al-Káida.
  • Z tohoto důvodu má stabilita monarchie globální význam.
  • Zesnulý král také zavedl reformy, které částečně modernizují muslimské království, například ve vztahu k ženám.

Abdalláh byl pochován po odpoledních modlitbách. Nejprve jeho tělo přinesli na nosítkách do rijádské mešity, kde se uskutečnila pohřební modlitba. Ceremonie se vedle vůdců mnoha zemí Perského zálivu zúčastnil i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a pákistánský premiér Naváz Šaríf. Poté bylo tělo uloženo do neoznačeného hrobu na hřbitově v saúdskoarabské metropoli. V souladu s vírou vahhábistů na počest zesnulého nikdy nevznikne žádný pomník ani pamětní deska.

Držet se správné politiky

Nový král Salmán ve svém prvním veřejném projevu, přenášeném státní televizí, potvrdil očekávání, že bude pokračovat v dosavadní Abdalláhově politice. „Budeme se nadále držet správné politiky, kterou Saúdská Arábie prováděla od svého založení,“ zdůraznil král, který tak uklidnil především Washington.

Nepřímo se podle agentury AP také dotkl chaotické situace na Blízkém východě způsobené extremisty z Islámského státu, kteří kontrolují velké území v Iráku a v Sýrii, když upozornil, že „arabské a muslimské státy naléhavě potřebují solidaritu a soudržnost“.

Některá média zaznamenala, že vystoupení vyvolalo pochybnosti o Salmánově zdraví, které je už nějakou dobu podlomené. Agentura DPA poznamenala, že nový panovník mluvil dýchavičně a tiše a chvílemi mu nebylo rozumět.

Obama vyjádřil krátce po oznámení úmrtí upřímnou soustrast rodině zesnulého krále a obyvatelům Saúdské Arábie a ocenil Abdalláhovy zásluhy o sblížení obou zemí. To je podle Obamy důležité pro stabilitu a bezpečnost na Blízkém východě i jinde ve světě. Slovy chvály nešetřil ani ruský prezident Vladimir Putin, který Abdalláha označil za moudrého státníka.

Političtí odpůrci ale zesnulému monarchovi leccos vyčítají. Z poslední doby jde o odsouzení ochránce lidských práv Raífa Badávího k desetiletému vězení a tisíci ranám bičem za údajné odpadlictví a zřeknutí se víry. Přes určitý posun k lepšímu pokud jde o postavení žen ve společnosti se zvedla vlna kritiky kvůli tomu, že ženy nesmějí řídit auta, jinak jim hrozí vysoké pokuty. Nelibost vyvolalo i potlačení šíitských protestů.

Problematické bylo také zasahování Saúdské Arábie do konfliktů v regionu. V roce 2013 Rijád kupříkladu podpořil svržení egyptského prezidenta Muhammada Mursího; v Sýrii zase podpořil opozici v boji proti prezidentovi Bašáru Asadovi.

Po oznámení Abdalláhova úmrtí se na finančních trzích začala zvyšovat cena ropy. Podle agentury Reuters je to však přechodné a faktické zvýšení ceny ropy se v příštích měsících neočekává. V sobotu v 15:30 SEČ předají na královském dvoře v Rijádu kondolence k úmrtí krále Abdalláha zahraniční představitelé. Za Česko se tohoto ceremoniálu zúčastní předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, informoval ČTK Hamáčkův mluvčí Petr Vorlíček.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat