Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel seriálový Spartakus Andy Whitfield

Magazín

  14:30
Ve věku 39 let zemřel v neděli v australském Sydney představitel titulní role v seriálu Spartakus: Krev a písek. Herec podlehl nádorovému onemocnění lymfatického systému.

Andy Whitfield podlehl rakovině. foto: Reuters

 Jeho nejznámější rolí byl hrdina seriálu a voják gladiátor, jenž vede boj proti Římanům, v třináctidílné sérii kabelového kanálu Starz Entertainment Spartakus: Krev a písek (2010), který byl snímán v exteriérech na Novém Zélandu. Do této role ho vybrali trochu překvapivě – jako nepříliš známého, ovšem patřičně ztepilého představitele, který příliš nepřipomínal Kirka Douglase z Kubrickova slavného filmu o tomtéž bájném hrdinovi. Na festivalu v Monte Carlu za ni byl nominován na Zlatou nymfu.

Před osmnácti měsíci však jeho organismus napadl zhoubný lymfom non-Hodgkinova typu, tedy nádorové onemocnění lymfatického systému. Natáčení se zastavilo a marně se čekalo na jeho uzdravení. Ve druhé řadě ho letos v lednu nahradil Liam McIntyre.

Andy Whitfield, rodák z nejsevernějšího velšského městečka Amlwch, se přestěhoval do Austrálie v roce 1999. Než se stal hercem, pracoval jako inženýr a pak model. Vzdělání v oboru si doplnil na herecké filmové a televizní škole v Sydney.

V druhé řadě seriálu hraje náhradník
Začínal v dobrodružných a jiných televizních cyklech jako All Saints (1998) z lékařského prostředí, viděli jsme ho také jako Bretta Samuelse v McLeodových dcerách (2001). Před filmovou kamerou se stačil ukázat pouze ve slátaninách typu Abbessova díla Gabriel – Anděl pomsty (2007) v postavě posledního archanděla, který zůstane na nebi, je mu však souzeno na zemi bojovat s padlým andělem smrti Samaelem. Objevil se také v Rabbittsově thrilleru Klinika (2010) coby nešťastník, jemuž při putování zemí zmizí těhotná snoubenka.

Zemřel v neděli 11. září v Sydney. Byl ženat s paní Vashti, měli spolu dvě dcery.

Autor: