Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel autor Úžasné Zeměplochy sir Terry Pratchett

Magazín

  16:24aktualizováno  16:48
Zemřel slavný anglický autor fantasy literatury Terry Pratchett. V 66 letech prohrál boj s Alzheimerovou nemocí. Sdělil to jeho vydavatel, jehož citoval server BBC. Pratchett se proslavil především série Úžasná Zeměplocha.

Terry Pratchett. foto: Reuters

„Zemřel doma, se svou kočkou spící na posteli, obklopen rodinou,“ řekl Larry Finlay z anglického nakladatelství Transworld Publishers.

K nejslavnějším dílům Pratchetta patří knihy ze série Úžasná Zeměplocha, která zahrnuje čtyřicítku knih, řadu povídek a dalších publikací. V 90. letech byl Pratchett nejprodávanějším britským autorem. V celém světě prodal na 85 milionů knih ve 37 jazycích, včetně češtiny.

V prosinci 2007 veřejně oznámil, že trpí Alzheimerovou nemocí. Pokračoval ale ve psaní a svou poslední knihu dokončil minulé léto. Pro televizi BBC mezitím točil pořad o svém boji s tímto neurodegenerativním postižením mozku, které vede k postupné demenci.

Psaní ho udržovalo při životě

„Svět ztratil jeden z nejchytřejších a nebystřejších mozků,“ uvedl Finlay.  „Jak vědí všichni, co ho četli, byla Zeměplocha jeho způsobem satiry světa - a dělal to brilantně, s velkou dovedností, s ohromným humorem a neustálou invencí,“ dodal. Pratchett podle něj čelil své chorobě statečně a právě psaní jej v posledních letech udržovalo při životě.

„Jak vědí všichni, co ho četli, byla Zeměplocha jeho způsobem satiry světa - a dělal to brilantně, s velkou dovedností, s ohromným humorem a neustálou invencí,“ dodal Finlay. Pratchett podle něj čelil nemoci statečně a právě psaní jej v posledních letech udržovalo při životě.

Pratchettova smrt byla oznámena na jeho twitterovém účtu slovy, která odkazují na fiktivní postavu ztělesňující v jeho dílech smrt: „Terry přijal Smrťovo rámě a prošel s ním dveřmi do černé pouště pod nekonečnou nocí. Konec.“ Spisovatelův Twitter pak zahltily kondolence a jeho webová stránka www.terrypratchettbooks.com nevydržela nápor fanoušků.

Návštěva Prahy

Spisovatel byl v Česku velmi populární a v roce 2011 navštívil Prahu, aby zhlédl derniéru představení Maškaráda, kterou Divadlo v Dlouhé nastudovalo podle jedné z jeho knih.

„Zpráva o odchodu Terryho Pratchetta mě zasáhla. Dnes ráno jsem čekala na zastávce na tramvaj a vedle mne četl mladý muž jeho knihu. Usmála jsem se a vzpomněla si, jak mě po představení Maškaráda čili Fantom Opery objal. Vezmu si tedy i já jeho knihu, nechám se bavit a budu se smát. Když nás opustil nám blízký, cítíme smutek, bolest, odloučení. Terry svými knihami posílal do světa humor. Byl výjimečný. A můžeme mu za něj všichni děkovat,“ řekla serveru Lidovky.cz herečka Divadla v Dlouhé Helena Dvořáková. 

Britský spisovatel Terry Pratchett v roce 2001.
Slavný anglický autor fantasy literatury Terry Pratchett (na archivním snímku).

První román z plochého světa podpíraného čtyřmi slony a plujícího vesmírem na hřbetě obrovské želvy vydal Pratchett už v roce 1983. O deset let později vyšla Barva kouzel poprvé i v České republice. Příběh uvedl na svět zbabělého a cynického mága Mrakoplaše, který se později objevil v řadě dalších knih.

Bábi Zlopočasná a strážník Karotka

K nejznámějším příběhům ze Zeměplochy patří kromě těch s Mrakoplašem knihy s Městskou hlídkou a čarodějkami. Postavy jako velitel Samuel Elánius, strážník Karotka, Noby Nóblhóch, Smrť, bábi Zlopočasná nebo stařenka Oggová se zařadily po bok nejznámějších hrdinů fantasy literatury. Pratchettův humor si často utahuje z archetypů a klišé fantastické literatury, pro inspiraci však neváhá sáhnout ani ke klasickým románům či divadlu a nepohrdne ani skutečným světem a jeho vynálezy.

TERRY PRATCHETT:

Byl anglický autor fantasy, do češtiny překládal jeho dílo Jan Kantůrek.

Narodil se roku 1948 v Beaconsfieldu. Jeho prvním vydaným dílkem byla povídka uveřejněná ve školním časopise Kšeft v Hádesu (The Hades Bussines).

Po odchodu ze školy působil v několik regionálních novinách např. Western Daily Press nebo Bath Chronicle.

Mezi nejznámější díla Terryho Pratchetta patří: Úžasná Zeměplocha, Kobercové, Vyprávění o Nomech, Odvrácená strana Slunce, Strata, Nefalšovaná kočka. 

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!