Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel sochař Antonín Oth, jeho díla ze skla vynikla i na Expu 58

Lidé

  12:50
PRAHA - Ve věku 81 let zemřel 5. října sklářský výtvarník Antonín Oth, jeden z tvůrců, kteří se podíleli na velkém úspěchu českého skla na výstavě Expo 58 v Bruselu. ČTK to dnes řekla jeho dcera Markéta Othová. Poslední rozloučení se koná v úterý 14. října od 13:30 v Nové obřadní síni v Praze na Olšanech.

Český sklář a sochař Antonín Oth zemřel 5.10. 2014 ve věku 81 let. foto: ČTK

Antonín Oth začínal jako brusič skla ve sklárnách Moser v Karlových Varech, kam podle svých slov nastoupil, aby se zdokonalil v broušení skla. Později pracoval jako brusič a návrhář v ateliéru v Novém Boru.

Chvíli učil v Bratislavě

Zde se podílel na realizaci uměleckých projektů například Miluše Roubíčkové, Ludviky Smrčkové, Stanislava Libenského či Václava Ciglera. Rukama mu prošly také exponáty pro legendární Expo 58 v Bruselu.

ČTĚTE TAKÉ

Až v 27 letech se přihlásil na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, kde v 60. letech studoval u Stanislava Libenského. Po absolutoriu žil a tvořil střídavě v Bratislavě, kde krátce působil jako pedagog na Vysoké škole výtvarných umění, v Brně a v Praze. Věnoval se volné tvorbě, ale také malosériové výrobě užitého skla a sklářským objektům v architektuře.

Výstavy po celém světě

Své skleněné objekty vytvářel Antonín Oth netradičně, broušením velkých skleněných mas, s materiálem pracoval jako sochař, který odbrušuje části z velké hmoty. Jeho práci letos v létě představila velká výstava v Muzeu města Brna na Špilberku, kterou připravila dcera Markéta Othová, umělkyně a držitelka Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Antonín Oth se účastnil mnoha společných sklářských výstav, kromě Československa také v Rakousku, Německu, Japonsku či USA. Samostatné výstavní činnosti podle slov své dcery nevěnoval příliš pozornosti, drtivá většina jeho samostatných výstav se uskutečnila až po roce 1989 převážně na Moravě.

Tvorba byla nade vším

„Jeho autorita i přátelské vztahy ke kolegům předurčily Antonína Otha po roce 1989 i k nevděčné práci organizační. Jako reprezentant nového Sdružení výtvarných umělců a teoretiků Brno se podílel na proměně výtvarného svazu v Unii a na decentralizaci profesní organizace výtvarných umělců,“ připomíná Unie výtvarných umělců ČR.

Z koncepce, na jejíž tvorbě se podílel, se ale mnohé ukázalo jako marné. „O to je cennější, že jej toto dočasné hemžení nepohltilo ani nezměnilo. Nad to vše nadřadil něco cennějšího, uměleckou tvorbu a přátelské vztahy,“ připomínají jeho kolegové.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna
Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna

V kosmetice Kawar najdete životadárné minerály z Mrtvého moře, které regenerují a zjemňují pleť. Sáhnout můžete po pleťové masce, krémech, ale i...