Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel sochař Ernst Něizvestnyj. Účastník druhé světové války, který byl považován za mrtvého

Magazín

  8:42
MOSKVA/NEW YORK - Ve věku 91 let zemřel v New Yorku známý ruský sochař Ernst Něizvestnyj, který v 70. letech emigroval na Západ. Oznámila to v sobotu ruská média s odvoláním na umělcovy přátele. Něizvestnyj je autorem například památníku obětem stalinismu v Magadanu či náhrobku sovětského vůdce Nikity Chruščova.

Ernst Něizvestnyj zemřel ve věku 91 let. foto: Wikimedia

Agentuře TASS zprávu o sochařově úmrtí potvrdil umělcův přítel Jeff Plumes s tím, že Něizvestnyj zemřel v úterý ráno v nemocnici, kde byl hospitalizován kvůli silným bolestem žaludku.

Zemřel Demeter Senický, jeden z posledních bojovníků od Sokolova

„Zemřel Ernst Něizvestnyj. Jsem ohromen. Zdrcen. Je to obrovská ztráta - pro ruskou kulturu, pro všechny, kdo znal tohoto neobyčejného člověka,“ napsal filmový kritik Oleg Sulkin.

Něizvestnyj se narodil v roce 1925 ve Sverdlovsku, který se nyní opět jmenuje Jekatěrinburg. Za druhé světové války byl povolán do armády a krátce před koncem bojů byl těžce zraněn; omylem byl považován za zabitého a „posmrtně“ vyznamenán vysokým vojenským řádem.

Sochařovu práci svého času kritizoval sovětský vůdce Nikita Chruščov. Avšak pomník na Chruščovově hrobě na moskevském Novoděvičím hřbitově vytvořil na žádost pozůstalých právě Něizvestnyj.

Sochař v roce 1976 emigroval do Švýcarska, o rok později se usadil v New Yorku. Jeho výstavy v galérii Magna v San Francisku měly velký úspěch. Po rozpadu Sovětského svazu navštěvoval Rusko, kde vytvořil řadu děl. K nejznámějším patří památník Maska utrpení z roku 1996 obětem komunistických represí v Magadanu, nerozlučně spjatým se soustavou stalinských vězeňských táborů, gulagem.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat