Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Lidé

Zemřel uznávaný filmový publicista Jan Foll. Bylo mu 70 let

Jan Foll (na snímku z 9. července 2014). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Foll (na snímku z 9. července 2014). | foto: ČTK

Zemřel filmový publicista Jan Foll. Ve věku 70 let podlehl dlouhé těžké nemoci, uvedl v úterý server iDNES.cz. Foll psal o kinematografii mimo jiné do Lidových novin. Byl také autorem několika knih, včetně biografie režiséra Miloše Formana, a zahrál si menší role ve filmech.

Foll se narodil v roce 1951 v Pardubicích. Vystudoval Filozofickou fakultu UK, obor filozofie-dějepis. V letech 1974 až 1990 pracoval jako redaktor titulků v Ústřední půjčovně filmů.

V 80. letech se seznámil s disidentem a pozdějším českým prezidentem Václavem Havlem, se kterým se poté přátelil až do jeho smrti v roce 2011. Přispíval do samizdatových Lidových novin, četl a šířil zakázanou literaturu, uvádí web Paměť národa. V červnu 1989 Foll podepsal a rozšiřoval petici Několik vět, v listopadu téhož roku se účastnil protirežimních demonstrací na pražském Albertově.

Po listopadu 1989 byl Foll nejprve dramaturgem v Československé, později České televizi. V letech 1992 až 1997 byl zaměstnán v kulturní rubrice Lidových novin. Publikoval ale i v dalších periodikách, jako Film a doba, Kino, Scéna či Divadelní noviny. Od roku 1997 působil na volné noze. Jako publicista se účastnil Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech nebo Febiofestu.

Foll si také zahrál menší role v několik českých filmech. Objevil se například ve snímcích Kouř, Mňága - Happy End, Kamenný most nebo Rok ďábla.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.