Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel velký vlakový loupežník Ronnie Biggs

Magazín

  8:32
LONDÝN - Jeden z účastníků snad nejproslulejší loupeže dvacátého století Ronnie Biggs zemřel ve věku 84. Již déle měl problémy se zdravím, doma o něj pečovala zdravotní sestra.

Biggs v roce 1992 foto: Reuters

Uvedl to server Sky News. Biggs se naposledy  objevil na veřejnosti v březnu, kdy přišel na pohřeb jednoho ze spolustrůjců krádeže Bruce Reynholdse.

Byl členem patnáctičlenné skupiny zlodějů, která v roce 1963 ukradla vlak na cestě z Glasgow don Londýna a ukořistila při tom přes 2,5 milionů liber. Policii se po krádeži ale povedlo najít úkryt lupičů a všechny zatkla. Dohromady jim byl vyměřen trest 300 let ve vězení.

Za svůj podíl na zločinu byl Biggs odsouzen k třiceti letům za mřížemi. Po pouhých patnácti měsících ve vězení se mu povedl neobvyklý útěk. Osmimetrovou zeď kolem věznici Wandsworth překonal s žebříkem z provazů. Schovaný v dodávce s nábytkem dojel do Francie. Poté žil především v Brazílii a Austrálii.

Zachránila ho prostitutka

V roce 1974 se zdálo, že ho spravedlivost přece jen dožene. V Rio de Janiru ho našli novináři. Jedinou záchranou před návratem za mříže do Británie mu ale byla jeho přítelkyně, bývalá prostitutka, která byla těhotná. Jako otce brazilského dítěte byl Biggs chráněn tamními zákony. Povedlo se mu uniknout spravedlnosti na dalších 27 let.

Do své rodné Británie se vrátil až v roce 2001 kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Odsloužil si potom ještě osm let ze svého trestu ve vězení. Nakonec se dva dny před svými osmdesátými narozeninami dostal na svobodu. Tehdejší britský ministr spravedlnosti Jack Straw mu udělil milost ze zdravotních důvodů.

Ronald Biggs (grafika).

Ronald Biggs (grafika).

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat