Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po dlouhé nemoci zemřel hudební publicista Vojtěch Lindaur. Bylo mu 60 let

Lidé

  16:17
PRAHA - Po dlouhé nemoci v pondělí zemřel hudební publicista, dramaturg a pedagog Vojtěch Lindaur. Bylo mu 60 let. Portálu lidovky.cz to potvrdil jeho blízký přítel Marek Brodský.

Vojtěch Lindaur foto: Tři veteráni

Vystudovaný žurnalista přispíval do hudebních periodik Melodie a Gramorevue už v 80. letech. Paralelně produkoval první oficiální nahrávky mladých kapel (Precedens, Psí vojáci, Dybbuk) a byl několik let dramaturgem Kulturního domu Opatov, kde v roce 1985 uspořádal utajený koncert americké zpěvačky německého původu Nico, což jej stálo zaměstnání.

V roce 1990 patřil k zakladatelům časopisu Rock & Pop, kde vykonával nejprve funkci zástupce šéfredaktora a od roku 1992 byl jeho šéfredaktorem. Z časopisu pomohl vytvořit hlavní české hudební tištěné médium 90. let.

Kromě zavedených jmen hudební publicistiky v něm dal prostor zástupcům nastupující generace oboru: v magazínu začínaly pod jeho vedením takové žurnalistické osobnosti jako Petr Korál, Honza Dědek, Jana Kománková, Pavel Klusák, Luděk Staněk nebo Honza Vedral. V objevování nových talentů oboru pokračoval i v následujících dvou dekádách jako pedagog na Vyšší odborné škole publicistiky.

Po roce 2002 Vojtěch Lindaur pracoval jako moderátor a redaktor Rádia Beat, byl redaktorem Mladého světa a založil časopis Rock & All. V posledních letech vedl elektronický hudební měsíčník Tři veteráni.

Přestože byla Lindaurovou láskou hudba, vzešlá z kvasu 60. let, a jeho největšími oblíbenci osobnosti typu Neila Younga, Jima Morrisona nebo Boba Dylana, vždy se do hloubky zajímal o aktuální hudební dění. V 80. letech to byly kapely, jejichž kariéru odstartovala tzv. Nová vlna, v dalších dekádách mladé kapely, pro které používal hezké české označení svěženky.

Kromě vysoce nadprůměrné odborné erudice byl Vojtěch Lindaur také v oboru hudební publicistiky mimořádným stylistou se zcela originální poetikou. Svůj rukopis osvědčil kromě článků také v bezmála desítce knih.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat