Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel Werner Schroeter. Německý režisér expresivních filmů

Lidé

  16:36
BERLÍN - Ve věku 65 let v pondělí zemřel v západoněmeckém Kasselu německý filmový a divadelní režisér Werner Schroeter. Umělec podlehl rakovině, s níž bojoval tři roky.

Německý režisér Werner Schroeter. foto: ČTK/AP

Informovala o tom agentura DPA. Schroeterovy filmy se vyznačují vysokou stylizovaností a expresivností. Částečně v Praze natočil v roce 1981 film Den idiotů, na němž spolupracoval se scenáristkou Danou Horákovou, kameramanem Ivanem Šlapetou či herečkou Danou Medřickou.

Jeden z nejdůležitějších zástupců německé autorské kinematografie se stal známým díky filmům jako Palermo nebo Wolfsburg, Malina nebo Marianne Hoppe - Die Königin (Marianne Hoppeová - královna).

Umělec podlehl rakovině, s níž bojoval tři roky. Ještě v únoru však přebíral na filmovém festivalu Berlinale ocenění Teddy Award, vyhrazené pro snímky s homosexuální tematikou, za celoživotní dílo. Německý filmový historik Thomas Elsaesser o něm prohlásil, že je největším z marginálních filmařů německé kinematografie.

Schroeter působil i jako producent a jako herec se objevil v několika filmech svého přítele Rainera Wernera Fassbindera.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat