Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel znalec spisovatelů ve stínu

Lidé

  12:42
PRAHA - Literární historik, kritik a editor Mojmír Trávníček byl tím, komu se s jistým patosem říká "pokorný dělník slova". Narodil se 17. prosince v roce 1931 ve Vsetíně, jeho otec byl řídícím učitelem v Horní Lidči a regionálním spisovatelem.

Literární historik, kritik a editor Mojmír Trávníček foto: Reprofoto

Vystudoval gymnázium ve Vsetíně a SEŠ ve Zlíně. Po několika létech strávených léčbou tuberkulózy se stal zaměstnancem Okresního úřadu národního zdraví a Okresní národní pojišťovny ve Valašských Kloboukách. V letech 1951–1991 byl vedoucím dětské ozdravovny v Huslenkách-Kychové.

Srdci Mojmíra Trávníčka byla nejbližší literatura autorů, kteří jsou často paušálně označováni jako katolicky orientovaní literáti: Jakub Deml, Jan Zahradníček, Jan Čep i další. Společný jim byl úděl tvůrců zavrhovaných, vykazovaných, pronásledovaných. Jim Mojmír Trávníček sloužil jako opisovač, editor, interpret.

Lidová demokracie se slušným standardem

Znal se a přátelil s Bedřichem Fučíkem a dalšími osobnostmi, pro které je případné pojmenování "spisovatelé ve stínu". Trávníček nebyl klasickým disidentem, publikoval jak pod pseudonymy v samizdatu (Kritický sborník), tak v oficiálním tisku (dlouho přispíval do Lidové demokracie, jejíž kulturní rubrika měla před listopadem 1989 slušný standard).

Říkal, že zpočátku vykonával ediční práci spíše soukromě, z vlastní záliby, pak "už to prosakovalo do samizdatových kontaktů a po převratu v děvětaosmdesátém byla řada těchto věcí kompletně připravena, že mohla jít přímo do tisku".

Během posledních dvaceti let vydal několik sborníků esejů, portrétů, recenzí i glos. Publikoval v literárních časopisech (Akord, Aluze, Box, Host, Proglas, Prostor, Souvislosti, Tvar, Texty…). Byl neoddiskutovatelnou a respektovanou osobností především moravského kulturního života.

Mojmír Trávníček zemřel v neděli 10. července.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat