Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel znalec spisovatelů ve stínu

Lidé

  12:42
PRAHA - Literární historik, kritik a editor Mojmír Trávníček byl tím, komu se s jistým patosem říká "pokorný dělník slova". Narodil se 17. prosince v roce 1931 ve Vsetíně, jeho otec byl řídícím učitelem v Horní Lidči a regionálním spisovatelem.

Literární historik, kritik a editor Mojmír Trávníček foto: Reprofoto

Vystudoval gymnázium ve Vsetíně a SEŠ ve Zlíně. Po několika létech strávených léčbou tuberkulózy se stal zaměstnancem Okresního úřadu národního zdraví a Okresní národní pojišťovny ve Valašských Kloboukách. V letech 1951–1991 byl vedoucím dětské ozdravovny v Huslenkách-Kychové.

Srdci Mojmíra Trávníčka byla nejbližší literatura autorů, kteří jsou často paušálně označováni jako katolicky orientovaní literáti: Jakub Deml, Jan Zahradníček, Jan Čep i další. Společný jim byl úděl tvůrců zavrhovaných, vykazovaných, pronásledovaných. Jim Mojmír Trávníček sloužil jako opisovač, editor, interpret.

Lidová demokracie se slušným standardem

Znal se a přátelil s Bedřichem Fučíkem a dalšími osobnostmi, pro které je případné pojmenování "spisovatelé ve stínu". Trávníček nebyl klasickým disidentem, publikoval jak pod pseudonymy v samizdatu (Kritický sborník), tak v oficiálním tisku (dlouho přispíval do Lidové demokracie, jejíž kulturní rubrika měla před listopadem 1989 slušný standard).

Říkal, že zpočátku vykonával ediční práci spíše soukromě, z vlastní záliby, pak "už to prosakovalo do samizdatových kontaktů a po převratu v děvětaosmdesátém byla řada těchto věcí kompletně připravena, že mohla jít přímo do tisku".

Během posledních dvaceti let vydal několik sborníků esejů, portrétů, recenzí i glos. Publikoval v literárních časopisech (Akord, Aluze, Box, Host, Proglas, Prostor, Souvislosti, Tvar, Texty…). Byl neoddiskutovatelnou a respektovanou osobností především moravského kulturního života.

Mojmír Trávníček zemřel v neděli 10. července.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Získejte exkluzivní přístup k tajné soutěži a vyhrajte kolotoč nad postýlku
Získejte exkluzivní přístup k tajné soutěži a vyhrajte kolotoč nad postýlku

Připravili jsme si pro vás kolotoč nad postýlku v hodnotě 1 499 Kč, kterou nyní můžete vyhrát v naší tajné soutěži. Jak se k ní dostanete a co pro...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat