Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřela australská špionka z druhé světové války

Lidé

  15:30
SYDNEY - Australská špionka z druhé světové války a členka francouzského odboje Nancy Wakeová zemřela v neděli ve věku 98 let.

Zemřela australská špionka z druhé světové války Nancy Wakeová foto: ČTK

Oznámila to agentura Reuters, podle níž byla Wakeová v jednu dobu na čele seznamu nejhledanějších osob nacistické tajné policie. Wakeová se ve 30. letech přestěhovala z Austrálie do Francie, kde se vdala.

Po vypuknutí války se zapojila do odboje nejprve jako kurýrka, později se ale připojila i ke špionážním a sabotážním akcím. Nacistické gestapo, které jí přezdívalo Bílý myš, zařadilo Wakeovou v roce 1943 na špici svého žebříčku nejhledanějších osob ve Francii a vypsalo na ni odměnu pěti milionů franků.

'Mrtvý Němec, dobrý Němec'
Když byla odbojová skupina Wakeové v prosinci 1943 prozrazena, Australanka uprchla přes Španělsko do Británie. Její manžel ve Francii zůstal a nacisté ho popravili. Wakeová se o tom dozvěděla až po skončení války, mezitím se ale do Francie vrátila a stala se spojkou mezi Londýnem a odbojovými skupinami.

"Jedině mrtvý Němec byl podle mě dobrý Němec," vzpomínala Wakeová po válce na své působení v odboji. "Bylo mi líto jen toho, že jsem jich nezabila víc," doplnila Australanka, která za svou činnost za války dostala medaile od americké, britské, francouzské i australské vlády. Wakeová v posledních letech žila v londýnském domově pro válečné veterány. O víkendu podlehla infekční chorobě.

Nancy Wakeová 

"Nancy Wakeová byla neobyčejně odvážnou a vynalézavou ženou, jejíž smělé činy zachránily životy stovek spojeneckých vojáků a pomohly ukončit nacistickou okupaci Francie," oznámila v reakci na úmrtí australská premiérka Julia Gillardová.

Křišťálová lupa 2011
Autoři: ,

Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy
Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy

Podvodníci dávno neprodávají jen předražené hrnce. Nyní na to jdou ještě rafinovaněji a nachytat mohou kohokoliv z nás. Upozorňuje na ně unikátní...

Mohlo by vás zajímat