• schránka
  • Přihlásit Můj účet
Isabelle Carová

Isabelle Carová | foto: Reprofoto

Zemřela bývalá modelka Carová, bojovnice proti anorexii. Bylo jí 28 let

Magazín
  •   19:14
PAŘÍŽ - Ve věku 28 let zemřela minulý měsíc bývalá francouzská modelka a herečka Isabelle Carová, která se angažovala proti anorexii ve světě modelingu. Sama touto nemocí dlouhá léta trpěla.

Carová se v roce 2007 nechala v rámci kampaně Ne anorexii vyfotografovat nahá, aby ukázala, jak je její tělo v důsledku této nemoci zdeformované.

Snímek vyzáblé mladé ženy vyšel v novinách, časopisech a na billboardech a šokoval veřejnost.

"Mám lupenku, padající poprsí, tělo stařeny"
Carová vysvětlila, že chce varovat před touto nemocí, která postihuje mnohé modelky. "Tato neupravená fotografie bez líčidel mě neukazuje pěknou. Vzkaz je silný: mám lupenku, padající poprsí, tělo stařeny," řekla Carová, která při svých 165 centimetrech tehdy vážila 32 kilogramů.

Kampaň Ne anorexii

Carová trpěla anorexií od svých třinácti let. V roce 2006, když vážila jen 25 kilogramů, upadla do komatu, ale podařilo se ji zachránit. Tvrdila, že se chce uzdravit, protože miluje život. Začátkem letošního roku se vše zdálo na dobré cestě, když oznámila, že už váží 42 kilogramů.

Boj s anorexií
Přesné důvody jejího listopadového náhlého úmrtí zdroje neupřesnily. "Byla 15 dní hospitalizovaná s dýchacími problémy a poté byla velmi unavená, ale neznám příčinu jejího skonu," řekl její přítel, švýcarský zpěvák Vincent Bigler. Měla s ním prý brzy natočit videoklip k písni, která hovoří o anorexii.

Pozornost celého světa se na módní průmysl v souvislosti s anorexií zaměřila v roce 2006, kdy jednadvacetiletá brazilská modelka zemřela na tuto poruchu v příjmu potravy.

Italská vláda poté vydala jakýsi manifest, který podepsali zástupci italské módní komory, v němž vyzvala ke stanovení pravidel týkajících se věku a hmotnosti modelek účastnících se nesčetných módních akcí, které se v této zemi konají po celý rok.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz