Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřela herečka Anita Ekbergová, hvězda filmu Sladký život

Lidé

  12:17aktualizováno  12:47
Legendární švédská herečka Anita Ekbergová, kterou proslavil film režiséra Federika Felliniho Sladký život, zemřela ve věku 83 let v nemocnici Rocca di Papa u Říma, kde byla hospitalizovaná. Oznámil to italský list La Repubblica.

Švédská herečka Anita Ekbergová a italský Marcello Mastroianni herec na snímku z roku 1960 ve filmu režiséra Federika Felliniho Sladký život. Ekbergová zemřela ve věku 83 let v Římě. foto: ČTK

Někdejší Miss Švédska s parametry novodobé Venuše proslavila na prahu 60. let filmová scéna, v níž za obdivného přihlížení Marcela Mastroianniho svůdně dováděla v římské fontáně di Trevi. Snímek Sladký život sice způsobil skandál a jeho premiéru v roce 1960 doprovázely výkřiky odporu a pískot, nicméně z Ekbergové učinil sexuální symbol. Byl to i její nejlepší film, který už nic nepřekonalo.

Ekbergová se narodila ve švédském Malmö 29. září 1931, jako čtyřiadvacetiletá obdržela titul Nejnadanější debutantka a natočila několik hollywoodských filmů, například s Johnem Waynem a Laureen Bacallovou ve Žluté řece.

Pak ji objevil Federico Fellini. Pro italského režiséra fascinovaného typem „nadženy“ s bujným poprsím představovala absolutní ideál krásy a také pro ni ve filmu vytvořil úchvatnou koupací scénu, která navždy Ekbergovou proslavila a z fontány di Trevi učinila jednu z nejnavštěvovanějších římských památek.

Slavná švédská herečka Anita Ekbergová, která se proslavila ve filmu režiséra...

Po Sladkém životě natočila Ekbergová italský povídkový film Boccaccio 70, v němž roztomile sehrála půvaby obdařenou ženu z reklamy na mléko, a pak ještě snímek Čtyři pro Texas s Frankem Sinatrou či Deanem Martinem. Usadila se v Itálii a v 70. a 80. letech natáčela filmy slabší úrovně. Ve Felliniho Interview si v kouzelně nostalgické scéně zahrála sama sebe.

Za značné pozornosti bulvárního tisku se Ekbergová dvakrát vdala a rozvedla a díky příchylnosti k dobré kuchyni i značně přibrala. Zahrála si před časem v televizním seriálu Krása žen, který v Itálii běžel ve třech řadách.

Upoutávka na film Sladký život z roku 1960:

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...