Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřela Jiřina Topolová, matka Filipa a Jáchyma Topolových

Lidé

  16:33
Ve věku 85 let zemřela o Velikonocích ve svém bytě Jiřina Topolová, manželka dramatika a básníka Josefa Topola (1935 - 2015) a matka hudebníka Filipa Topola (1965 - 2013) a spisovatele Jáchyma Topola.

Jiřina a Josef Topolovi na Krakovci foto: Bohdan Holomíček

Jiřina Topolová se narodila v roce 1931 v rodině spisovatele a novináře Karla Schulze (1899 - 1943), autora monumentálního románu Kámen a bolest. Vystudovala zdravotnickou školu a už jako patnáctiletá ošetřovala na jaře 1945 tyfem nakažené terezínské vězně.

Začátkem padesátých let patřila k blízkému kruhu přátel Václava Havla, tzv. Šestatřicátníků. Václav Havel ji také seznámil s dramatikem Josefem Topolem, se kterým vstoupila do stavu manželského. Blízký vztah ji pojil i s jinými literáty, například S Violou Fischerovou nebo s Janem Zábranou, jak o tom vypovídají jeho deníky Celý život. Po roce 1989 pracovala v Havlově prezidentské kanceláři, kde odpovídala na dopisy, které přišly na Hrad.

Jiřina Topolová vychovala dva syny-umělce a byla jim, stejně jako Josefu Topolovi, oporou v nelehkých časech normalizace. Byla to vzdělaná, sečtělá a statečná žena s osobitým humorem. O jejím skonu informoval Jáchym Topol, který se o ni do posledních chvil staral.

Josef Topol, Jan Tříska a Václav Havel (zleva)
Josef Topol na snímku z roku 1995.