Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřela Margot Honeckerová, vdova po někdejším východoněmeckém vůdci

Lidé

  10:35
Santiago de Chile - Ve věku 89 let v sobotu zemřela vdova po někdejším východoněmeckém vůdci Erichu Honeckerovi Margot. Honeckerová žila v Chile, kam se po pádu berlínské zdi spolu s manželem odstěhovala.

Honeckerová v komunistické NDR zastávala post ministryně školství a zodpovídala také za ideologické otázky. foto: AP Photo/Esteban FelixČTK

Honeckerová v komunistické NDR zastávala post ministryně školství a zodpovídala také za ideologické otázky. Měla mimo jiné na starosti násilné odebírání dětí disidentů a jejich adopce v rodinách „politicky spolehlivých“ osob. I proto si vysloužila přezdívku „rudá čarodějnice“.

Před čtyřmi lety Margot Honeckerová výjimečně poskytla televizní rozhovor, ve kterém obhajovala tvrdý komunistický režim. „Pro mě byla NDR mým životem,“ prohlásila v rozhovoru pro německý dokument s názvem Pád - Honeckerův konec, který stanice ARD odvysílala v pondělí. „Je to tragédie, že tato země již neexistuje,“ řekla.

Margot Honeckerová se svým mužem Erichem Honeckerem.

Erich Honecker zemřel v květnu 1994 na rakovinu jater v Chile. Až do své smrti zůstal zapřisáhlým stalinistou, který neprojevil lítost za spáchané zločiny. Po pádu berlínské zdi za ně byl souzen. Vzhledem k Honeckerově postupující nemoci byl však proces z humanitárních důvodů v lednu 1993 zastaven.

Autor:

Mohlo by vás zajímat