Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve 40 letech zemřela matematička Mírzácháníová. První žena s Fieldsovou medailí, manželka českého vědce

Lidé

  11:19
TEHERÁN - Ve Spojených státech podlehla rakovině íránská matematička Marjam Mírzácháníová, která jako vůbec první žena dostala prestižní Fieldsovu medaili za matematiku. O její smrti v sobotu informovala íránskou agenturu Mehr její rodina.

Matematička Marjam Mírzácháníová se nepřehlédnutelně zapsala do dějin matematiky. Ve čtyřiceti podlehla nakonec rakovině. foto: YouTube

Čtyřicetiletá žena trpěla několik let rakovinou prsu a nedávno lékaři zjistili, že se onemocnění rozšířilo do kostní dřeně. Podle íránských sdělovacích prostředků byla provdána za Čecha Jana Vondráka, který se věnuje teoretické počítačové vědě v Kalifornii. Mají spolu dceru Anahitu.

Mírzácháníová, jejíž jméno se v západních médiích píše jako Maryam Mirzakhani, se narodila v roce 1977 v Teheránu, kde žila až do zahájení doktorandských studií na Harvardově univerzitě. Doktorát tam obhájila v roce 2004 a roku 2008 se stala profesorkou matematiky na Stanfordově univerzitě. Jako první Íránka byla loni zvolena do americké národní akademie věd.

Fieldsova medaile, považovaná za obdobu Nobelovy ceny, jí byla udělena v roce 2014 za práci o symetrii zakřivených povrchů. Cena se udílí každé čtyři roky matematikům mladším 40 let. Na čerstvou zprávu o skonu Mírzácháníové reagoval Firouz Naderi, který se věnuje výzkumu vesmíru a působí v NASA. „Dnes zhaslo jedno světlo. Láme mi to srdce, odešla příliš brzo,“ napsal na instagramu.

Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat