Pondělí 2. prosince 2024, svátek má Blanka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemřela Natalja Gorbaněvská, jedna z 'osmi statečných' sovětských disidentů

Lidé

  22:06aktualizováno  30. listopadu 0:03
PRAHA - Natalja Gorbaněvská, jedna z "osmi statečných" sovětských disidentů, kteří na moskevském Rudém náměstí demonstrovali proti okupaci Československa v srpnu 1968, zemřela v Paříži. Za účast na protestní akci pykala v tehdejším Sovětském svazu mimo jiné nuceným pobytem v psychiatrické léčebně. Gorbaněvská (77) podle stanice Echo Moskvy zemřela v noci na dnešek.

Natalja Gorbaněvská foto: MAFRA - Michal Šula

Gorbaněvská, narozená 26. května 1936 v Moskvě, byla ruská básnířka a disidentka. Roku 1964 vystudovala překladatelství na Petrohradské státní univerzitě. Pracovala jako knihovnice a překladatelka z češtiny a polštiny. Vydávala významný samizdatový časopis „Kronika běžných událostí“ a je autorkou desítek svazků poezi.

Gorbaněvská minulý měsíc navštívila Česko. Za své celoživotní zásluhy v boji za demokracii, svobodu a lidská práva zde převzala ocenění Univerzity Karlovy.

Natalja Gorbaněvská, účastnice demonstrace na Rudém náměstí proti okupaci Československa v srpnu 1968.

V souvislosti s návštěvou Gorbaněvské zazněla v českých médiích kritika, že sovětská disidentka nezískala žádné české státní vyznamenání. Sama v jednom rozhovoru uvedla, že v Paříži může žít jen díky tomu, že má polský pas - polské občanství obdržela v roce 2005.

Před pěti lety dostala od tehdejšího premiéra Mirka Topolánka pamětní medaili Karla Kramáře za zásluhy o obnovu demokracie, práv a svobod člověka. V roce 2008 obdržela rovněž Cenu Spirose Vergose na Pražském festivalu spisovatelů za svobodu projevu.

Gorbaněvská nebyla na rozdíl od jiných účastníků demonstrace před 45 lety bezprostředně po zadržení souzena, protože se starala o malého syna. Koncem roku 1969 ji ale režim nechal internovat v psychiatrické léčebně, odkud se dostala až po více než dvou letech. V roce 1975 emigrovala do Francie.

V poslední době Gorbaněvská upozorňovala na nedostatek svobody médií v nynějším Rusku a prohlašovala, že náhražkou samizdatových časopisů protisovětské opozice by se ve 21. století mohl stát internet. Byla považována za aktivní blogerku: touto formou se kupříkladu kriticky vyjadřovala k ruskému tažení v Gruzii nebo se zasazovala o svobodu odsouzených členek hudební skupiny Pussy Riot, uvězněných za kontroverzní vystoupení v pravoslavném chrámu namířené proti prezidentu Vladimiru Putinovi.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!