Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřela oblíbená televizní hlasatelka Heda Čechová. Bylo jí 91 let

Magazín

  12:32
PRAHA - Ve věku 91 let zemřela 23. dubna Heda Čechová, populární televizní hlasatelkoa z šedesátých let minulého století. Kariéru elegantní dámy s příjemným a kultivovaným hlasem předčasně ukončila okupace v srpnu 1968. Zprávu České televize v pátek ČTK potvrdila snacha Milada Čechová.

Heda Čechová se synem Vladimírem foto: Reprofoto

„O způsobu posledního rozloučení jsme zatím neuvažovali. Každopádně se paní Hedě splnilo přání odejít pokojně za svým synem,“ řekla Milada Čechová.

Heda Čechová se narodila 17. července 1928 na pražské Malé Straně jako Heda Šimandlová. Nejprve působila jako externistka v rozhlase, kde pracoval její otec, a od roku 1954 se začala objevovat na televizních obrazovkách. V roce 1968 si v televizi oblékla černé šaty na znamení protestu kvůli okupaci republiky okupanty Varšavského paktu. „Nesměla jsem hlásit zprávy na obraz, tak mi dali jen číst šoty pod něj. Lidi psali, že jsou rádi, že mě alespoň slyší, tak mi vzali i tohle a šoupli mě do archivu, kde jsem pořádala gramodesky,“ uvedla v pořadu Potomci slavných.

V roce 1977 Čechová vážně onemocněla a odešla do invalidního důchodu. Na počátku 90. let byla krátce poslankyní České národní rady za Občanské fórum. „Brali jsme 12 tisíc korun měsíčně a kvůli penězům jsme to určitě nedělali, pro nás byl důležitý pocit svobody,“ vzpomínala.

Heda Čechová byla dvakrát vdaná. Z jejího prvního manželství vzešel herec a moderátor Vladimír Čech, který zemřel v březnu 2013 na tzv. Lynchův syndrom.

Autor: