Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

60 hereckých let a na 300 rolí. Podívejte se na kariéru Lubomíra Lipského

Lidé

  17:33
PRAHA - Lubomír Lipský byl filmovou a divadelní legendou. Do povědomí diváků se zapsal počátkem 60. let díky roli dědy Potůčka v oblíbeném televizním seriálu Tři chlapi v chalupě. Zazářil také v několika filmech, které režíroval jeho bratr Oldřich. Herec s výrazným komediálním talentem byl matadorem pražského Divadla ABC, kterému zůstal věrný 65 let. Lipský v pátek ve věku 92 let zemřel, herectví se věnoval až do konce svého života.

Lubomír Lipský. foto: ČTK

Bilance Lipského čítá více než 200 rolí ztvárněných na divadle a asi stovku filmových rolí. Často se objevoval také v televizi. Mezi jeho nejznámější snímky patří Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Zabil jsem Einsteina, pánové..., Šest medvědů s Cibulkou, Jáchyme, hoď ho do stroje, Ať žijí duchové nebo Saturnin. Skvělý byl Lipský například v ženských rolích. Za své umění byl oceněn prestižní Thálií nebo Cenou Františka Filipovského za dabing. V roce 2013 z rukou prezidenta Miloše Zemana převzal Medaili za zásluhy.

V paměti diváků asi navždy zůstane Lipského divadelní kreace v komedii Charleyova teta. Titulní roli si zahrál v pěti stovkách repríz, nejčastěji v Městských divadlech pražských, ale vystupoval i mimo Prahu a účinkoval dokonce i u ochotníků. Advokáta Spettigua pak ztvárnil v dalších 350 reprízách nového nastudování v Divadle ABC, kde mu byl partnerem v ženském převleku Jan Hrušínský.

Pelhřimovský rodák Lipský (narozený 19. dubna 1923) měl k herectví blízko už od dětství. Jeho otec byl totiž nadšeným ochotníkem a k divadlu vedl i své syny. Nebylo proto nijak překvapivé, když Lubomír spolu se svým bratrem Oldřichem založili po válce Divadlo satiry. Na počátku 50. let vstoupil Lubomír do angažmá v Městských divadlech pražských. Scéně pak zůstal věrný až do své smrti.

Jana Koulová a Lubomír Lipský ve hře „Benátská vdovička“ v roce 1957.
Jana Koulová a Lubomír Lipský ve hře „Benátská vdovička“, rok 1957.

Jeho talent nepotřeboval k prosazení divadelní školu, podobně jako z generace slavných „ochotníků“ Miroslav Horníček, Vlastimil Brodský, Jiří Sovák či Miloš Kopecký. Lipského bratr Oldřich naproti tomu tíhl více k filmu. Stal se z něj uznávaný režisér a do řady snímků obsadil i svého sourozence. Duo bratrů Lipských vytvořilo právě komedie Šest medvědů s Cibulkou nebo Čtyři vraždy stačí, drahoušku.

Chci být pořád ‚in‘, s vnuky jsem hrál v heavymetalové kapele, říkal Lipský

V televizi se Lipský proslavil jako přitroublý vrátný Hlustvisihák z estrádních scének s Miroslavem Homolou a především pak coby děda Potůček z komediálního seriálu Tři chlapi v chalupě. Jedna ze sudiček prý Lipskému při narození předpověděla, že už v mládí bude hrát dědky. To se mu také splnilo, když s Ladislavem Trojanem a Janem Skopečkem ztvárnil roli nejstaršího v sérii „tří chlapů v chalupě - družstevníků z Ouplavic“. Bylo mu tehdy pouhých 36 let.

A proč dostával Lipský dědkovské role? Jeho dobrý přítel Miroslav Horníček tvrdil, že proto, že byl už od mládí senilní. „Měl to být bonmot, ale kdoví...,“ řekl před několika lety s humorem Lipský.

Herectví zůstával umělec věrný až do vysokého věku. V posledních letech si zahrál například v seriálu Hraběnky či ve filmové komedii Bobule. V Divadle na Jezerce hostoval ve hře Charleyova teta, v Divadle ABC účinkoval v komedii Pan Kaplan má třídu rád, v níž přáteli zvaný „Lipan“ uplatňoval i své muzikantské schopnosti ve hře na pozoun. V mládí hrál Lipský také na saxofon, klarinet, trubku, tubu a klavír.

Spolu se zpěvem uplatnil hru na pozoun a klavír v karlínském muzikálu Sny z Nového Yorku, ve kterém si Lipský jako kabaretiér Billy Kipp troufl i na kankán a za svůj brilantní výkon převzal v druhé polovině 90. let cenu Thálie. Ač odkojen swingem, zahrál si Lipský rád i v heavymetalové kapele svých dospělých vnuků.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor: