Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Netvrdím, že změním svět sama. Česko ale změnit můžeme, říká expertka na sexualizované a domácí násilí

Lucie Hrdá | foto: David Turecký

Premium Rozhovor
Lucie Hrdá (41) snila o tom, že bude nejslavnější advokátkou ve vesmíru. Expertce na sexualizované a domácí násilí, aktivistce, milovnici sci-fia větrníků se to alespoň u nás daří více než úspěšně. Svou misi za spravedlivější tresty a osvětu v trestním právu zdárně plní i díky neziskové organizaci Bez trestu, kterou loni spoluzaložila.

Při vstupu do advokátní kanceláře AK Hrdá vás přivítá lehce ironická rohožka. „Welcome to the dark side,“ křičí nápis za doprovodu ilustrace z filmu Star Wars. Po několika vteřinách s její majitelkou, advokátkou Lucií Hrdou, zjistíte, že lehká dávka humoru a provokace je místním koloritem.

„Jsem velká sci-fistka,“ osvětluje Lucie Hrdá, kterou jste měli možnost zaznamenat například ve spojitosti s kauzou Feri nebo Cimický, ve své kanceláři s krásným výhledem na pražské hlavní nádraží. 

Praxe, kterou tu už od roku 2009 vede, je jedinou advokátní kanceláří v České republice, která se specializuje na domácí a sexualizované násilí nebo stalking. „Není to dobře placená práce. My to doháníme na kauzách z rodinného práva,“ říká Lucie Hrdá, jež se ke svému ústřednímu tématu dostala skrze dlouholetou praxi v Bílém kruhu bezpečí, který pomáhá obětem kriminality a domácího násilí.

Právě tam započala její snaha změnit systém trestního řízení a trestání pachatelů nejen domácího násilí, ale zejména znásilnění. Těch u nás podle odhadů proběhne ročně na 12 tisíc, pouze pět procent z nich však jejich oběti nahlásí. V polovině souzených případů pak odchází pachatel s podmínkou. U domácího násilí jsou to dokonce tři čtvrtiny. 

„Netvrdím, že změním svět sama. Českou republiku ale změnit můžeme,“ myslí si právnička, jež o tématu pravidelně přednáší, a to nejen soudcům. I proto minulý rok spoluzaložila neziskovou organizaci Bez trestu, jež se snaží poukázat na nízké nebo zcela absentující tresty, ale také na zažité předsudky ve společnosti a u soudu. Na Doniu tato organizace vybrala téměř milion korun, v létě minulého roku zastavila pochodem za spravedlivé tresty dopravu v Praze. Reakce veřejnosti? Vděčnost, podpora, obdiv, ale i mnoho „hejtů“.

Proč o sobě na Twitteru říkáte, že jste ošklivá, zlá feministka?
To mi totiž občas píšou do podání protistrany. Na Twitteru si v podstatě dělám takovou sbírku toho, co o mně kdo tímhle způsobem řekl. Taky o mně třeba napsali, že jsem oportunistka, feministická hysterka a tak dále.

Chcete číst dál? Zbývá vám 83 % k dočtení.

Přečtěte si celý článek a veškerý další obsah na Lidovky.cz s
Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství můžete kdykoliv zrušit a je bez závazků.
Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.
Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat