Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Špičkový urolog radí, na co by si měli dát pozor muži středního věku. Operuje „robotickým pavoukem“

Marek Babjuk | foto: MAFRA

Premium Rozhovor
Špičkový urolog a děkan 2. lékařské fakulty UK Marek Babjuk o svých ukrajinských kořenech, lékařském workoholismu a touze občas přehodit výhybku.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Nikdy nebyl chlapeček, který si přeje k Vánocům mikroskop a nadšeně pitvá žábu. K lékařské profesi jej přivedl otec, který byl farmaceut, ale medicínu sám vystudovat nemohl. V oboru ovšem Marek Babjuk uspěl mimořádně: stal se šéfem Urologické kliniky pražské FN Motol, byl osm let předsedou České urologické společnosti, je členem výboru Evropské urologické společnosti a řady prestižních zahraničních urologických spolků.

Od letošního února je také děkanem 2. lékařské fakulty UK. Jako lékař se věnuje hlavně léčbě nádorových onemocnění v urologii a při operacích využívá (mimo jiné) robota, s nímž dokáže precizně – a k pacientovi šetrně – odstraňovat nádory prostaty nebo ledvin či vyjmout celý močový měchýř.

Přiznává, že je workoholik, který nemocnici odevzdal velkou část svého života, a neděle dodnes tráví u počítače psaním odborných textů. „Ale nevím, jestli je na co být pyšný,“ dodává otec dvou dospělých dětí.

Když to lze, nejradši se ženou cestuje po světě. Společně projeli už skoro sedmdesátku zemí – čím dobrodružněji, tím líp.

Válka na Ukrajině probíhá už čtvrtý měsíc a nic nenasvědčuje tomu, že by se chýlila ke konci. Jak to jako poloviční Ukrajinec prožíváte?
Špatně. Nechápu, proč dnes, kdy jsou měřítka úspěšnosti států daná úplně jinak než teritoriálně, se vracíme ke sto let starým praktikám. Rusko má odjakživa expanzivní charakter, který se vždycky po nějaké době projeví, z tohoto pohledu mě to nepřekvapuje. Putin je jen momentálním projevem tohoto směřování. Rusko má prostě jako celek zájmy, které jsou jiné než naše, a je připraveno je prosazovat. I u nás jsme zažili jejich tanky. Měli bychom na to pamatovat, abychom nebyli stále překvapováni. I chápání dějin a různých společenských a sociálních aspektů je z ruského pohledu úplně jiné než naše, jasně to říkal už Karel Havlíček Borovský. To samozřejmě neznamená, že bychom s Rusy neměli komunikovat, nežijí od nás daleko a je mezi nimi řada vzdělaných a inteligentních lidí. Jen nezapomínejme na souvislosti.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Úřad průmyslového vlastnictví
Správce ICT

Úřad průmyslového vlastnictví
Praha
nabízený plat: 19 730 - 28 920 Kč

Mohlo by vás zajímat